1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

19 Mayıs 1919 Tarihinin Anlamı ve Önemi

19 Mayıs Bayramı Nedir? Gençlik ve Spor Bayramı Tarihçesi, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlaması.


+ - 0

19 Mayıs Bayramı Nedir?

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’dır. Her yıl Mayıs’ın 19’unda Türkiye Cumhuriyetinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kutlanan resmi bir bayramdır. İstanbul İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmişken Mustafa kemal 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır. O gün işgale karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Gençlik ve Spor Bayramı Tarihçesi;

Gençlik ve Spor Bayramı’nın ilk kutlandığı yer 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsunda kutlanmıştır. Atatürk Günü olarak 24 Mayıs 1935’te resmiyet kazanmıştır. İlk kez Beşiktaş’ın girişimiyle spor günü haline gelmiştir. Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçe’li farklı branşlardaki sporcunun da katılımıyla kutlanmıştır. Bu kutlamadan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi’nden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

babalar gunu
Önerilen Yazı
Babalar Günü Önemi, Tarihçesi, Nasıl Ortaya Çıktı?

Gençlik ve Spor Bayramı Kutlaması;

Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye’nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde “Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına” yazan ve “Sevgi Bayrağı” olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu’ndaki Tütün İskelesi’nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanı’na sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun’dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale’den sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankara’da Cumhurbaşkanına sunulur.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?