1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Anneler Günü Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Anneler Gününün Tarihçesi. Anneler Günü, Neden Mayıs’ın 2. Pazarında Kutlanır?


+ - 0

Anneler günü nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Bu özel gün dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı zamanda kutlanmaktadır. Anneler günü ülkemizde her yıl mayıs ayının ikinci haftasında kutlanmaktadır. Annelerimiz için özel olan ve onları onurlandıran bu gün Annelere çeşitli hediyeler alınır.

Anneler Gününün Tarihçesi;

Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olarak kabul edilen “Rhea” onuruna verdikleri ve yeniden doğuşun simgesi bahar mevsimini ilkbahar mevsimi festivali kutlamalarıyla başlar. Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça “Kibele” onuruna kutluyorlardı. İngilizler ise 1600’lü yıllarda, ’mothering sunday’ adı altında kutlanıyordu. Paskalya’nın 40 gün öncesinde başlayan ‘Lent’ adı verilen süreçte ‘mothering sunday’ ile tüm anneleri onurlandırıyorlardı. Hristiyanlığın giderek Avrupa’ya yayılmasından sonra hayat veren ve kötülüklerden koruyan sihirli bir güç olarak görülen Anneler Kilisesi’ni onurlandırmak için değiştirilmiş.

via GIPHY

Neden Mayıs’ın 2. Pazarında Kutlanır?

Günümüz kökeni, ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi. Ülkemizde de anneler günü, her yıl Mayıs ayının 2. pazar günü kutlanır. Mayıs ayında annesini kayıp eden Anna Jarvis 1908 yılında da annesinin ölüm yıldönümünü takip eden ilk pazar günü kilisede sadece kendi annesi değil, hayatını kaybetmiş tüm annelerin anısına bir tören düzenledi. Törenin düzenlendiği tarih mayıs ayının ikinci pazar gününe denk geliyordu.

babalar gunu
Önerilen Yazı
Babalar Günü Önemi, Tarihçesi, Nasıl Ortaya Çıktı?

Jarvis, bu tarihten sonra mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak ilan edilmesi için bir kampanya başlattı. Aynı yıl içerisinde ABD Kongresi, bu özel günün resmi tatil olmasını öngören bir karar tasarısını reddetti. Ancak 1911 yılına gelindiğinde tüm eyaletlerde tatil olmasa da özel bir gün olarak kabul edilmiş haldeydi. ABD Başkanı Woodraw Wilson, 1914 yılında yayınladığı kararname ile mayıs ayının ikinci pazarını Anneler Günü ve resmi tatil ilan etti. Daha sonra dünyadaki birçok ülke bu tarihi Anneler Günü olarak kutlamaya başladı.

Bu özel gün Türkiye’de mayıs ayının ikinci pazarında kutlanması Türk Kadınlar Birliği’nin girişimleriyle 1955 yılında kabul edildi. İlk Anneler Günü’nde yılın annesi olarak Erzurumlu Nene Hatun seçildi.

Gerçekten anne olan, o imayı hak eden, hakkını veren tüm annelerimizin, anneler günü kutlu olsun.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?