1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Babalar Günü Önemi, Tarihçesi, Nasıl Ortaya Çıktı?

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı? İlk Kez Ne Zaman Kutlandı? En Güzel Babalar Günü Sözleri.


+ - 0

Babalar Günü Önemi, Tarihçesi, Nasıl Ortaya Çıktı? Her yıl Haziran ayına Pazar gününe denk gelen Babalar gününü kutluyoruz. Bu özel günde babalarımıza özel hediyeler alır ve hatırlamayı daha belirgin bir şekilde gösteririz. Pekii babaları özel yapan bu özel günün nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Babalar Günü:

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’dı. Bu tarihin Babalar günü olması için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

İlk Kez Ne Zaman Kutlandı:

Babalar Günü ilk kez; 19 Haziran 1910‘da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon‘ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

ataturk anma ve genclik spor bayrami
Önerilen Yazı
19 Mayıs 1919 Tarihinin Anlamı ve Önemi

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Bu güne özel babalarınıza güzel hediyeler alacaksınız. Bu hediyeleri bir kaç güzel sözler ile süslemek ister misiniz? Gerçek babaların günü kutlu olsun.

En Güzel Babalar Günü Sözleri;

  • Kelimelerle anlatılamayan fedakarlık ve karşılıksız sevgiyi tarif et desen bana herhalde sadece “BABA” derdim. Babalar günün kutlu olsun canım babacım.
  • Sınırsız bir sevgi, anlatılmaz bir sevgiyle beni seven babam, sana layık olmak için yaşıyorum. Babalar günün Kutlu Olsun.
  • Sen güçlü bir çınar gibisin. Arkamı ne zaman sana yaslasam sanırım dünyayı bile fethedebilirim. Çünkü bana hep güç veriyorsun… Babalar Günün kutlu olsun.
  • Bu hayatta ilk öğretmenim, ilk patronum ve sürekli danışmanım canım babacığım. Varlığın benim en büyük dayanağım, Babalar Günün kutlu olsun.
  • Beni her zaman yıldızlara ulaşmaya teşvik ettin ve her şeyin mümkün olabileceğine dair inancımı güçlendirdin. Babalar Günün kutlu olsun!
  • Gücünü ve kudretini hiçe sayamayacağım kadar çok seviyorum seni. İçimde büyüttüğün bu güçlü sevgi bağı için sana minnettarım babacığım babalar günün kutlu olsun.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?