1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Bilgisayar Model ve Seri No Programsız Öğrenmek (3 Yöntem)


+ - 0

Bilgisayar Modelini ve seri nosunu programsız nasıl öğrenebiliriz? Kullanmış olduğunuz işletim sistemi Windows 10 yada 11’de başka bir programa ihtiyaç olmadan farklı 3 yöntem ile seri nosunu ve modelini öğrenebilirsiniz. Konuya geçmeden şunu da ekleyelim, eğer bilgisayarınız toplama bilgisayarsa model ve seri no olarak anakart gözükecektir. Bu işlem en çok Laptop bilgisayarlarda işe yaramaktadır. Aslında seri no ve modeli pc’nin altında her üretici tarafından konumlandırılmaktadır, ancak bu silinmişse bu yöntem işe yarayacaktır.

PC Model / Seri no Sorgulamak

Burada anlatılan işlemler Windows 10 üzerinden yapılmıştır. Windows 11 ve Windows 7 içinde aynı işlem geçerlidir.

Yöntem 1: cmd Komut Satırı

  • Windows 10 arama bölümüne gelin ve buraya “cmd” yazın. Arama sonuçlarında çıkan, “komut istemi” uygulamasına tıklayıp çalıştırın.
  • Karşınıza gelen siyah ekrana, Bilgisayarın Model Numarasını öğrenmek için: wmic csproduct get name yazın ve enter basın. Model karşınızda. Aynı ekrana seri no görmek için; wmic bios get serialnumber kodunu yazıp enter basın. Seri no karşınıza çıkacaktır.

bilgisayar serino model gormek

word resimlerini indirmek223
Önerilen Yazı
Microsoft Word Dosyasındaki Resimleri Toplu İndirin

Yöntem 2: dxdiag Tanı Aracı

  • İşletim sisteminizin arama bölümüne gelin ve buraya, “dxdiag” çıkan uygulamayı çalıştırın.
  • Bu ekranda, sistem üreticisi, sistem modeli, hatta anakart bios versiyonunuzu bile görebilirsiniz. Hatta üst menüde yer alan “Ekran” bölümüne tıklayıp, ekran kartınızın modelini, üreticisini, yonga modelini ve bellek boyutunu da görüntüleyebilirsiniz.

bilgisayar model ogrenme 2

Yöntem 3: msinfo32 Sistem bilgisi Aracı

  • İşletim sisteminizin başlat ikonu üzerine Mouse ile gelin ve sağ tuşa basın, çıkan seçeneklerden “Çalıştır” yazısına tıklayın.
  • Buraya “msinfo32” yazıp Enter tuşuna basın. Pc’nin sistem bilgisi karşınızda.

bilgisayar sistem bilgisi

Bilgisayarın işletim sistemi özelliklerini kullanarak, bu şekilde model/seri no sorgulayabilirsiniz. Tekrar hatırlatalım; bu işlem en çok diz üstü cihazlarda işe yaramaktadır. Toplama bilgisayarda anakart bilgileri karşınıza gelmektedir.

Model ve Seri No Sorgulama Videolu Anlatım

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?