1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Google Chrome Tarayıcı Dosya İndirme Hızı Arttırma


+ - 0

Google Chrome Web Tarayıcı Dosya İndirme Hızı Nasıl Arttırılır? Kullandığınız favori tarayıcınız Google Chrome ise ve tarayıcı üzerinden; resim, video, belge gibi hangi dosya türü olursa olsun indirme yapıyorsanız, başka bir Chrome tarayıcı eklentisine ihtiyaç olmadan, aşağıdaki açıkladığım iki Chrome deneysel özelliğini aktif ederek, daha stabil ve hızlı dosya indirmesi elde edebilirsiniz. Tarayıcı üzerinden İndirme hızı nasıl arttırılır? Özellikle büyük boyutlu bir dosya veya birden çok dosya indirme yaparken, yavaşlık olabilmektedir. Bu durumda zaman aşımı oluşmakta ve dosya indirirken “Ağ bağlantı hatası” şeklinde uyarı yazısı vermekte ve indirme işleminiz yarım kalmaktadır. Chrome indirme hızı çok yavaş sorularına cevap olarak, geliştirme ekibi özellikle 90.cı versiyondan sonra sunmaya başladığı “Parallel Downloading özelliği sayesinde, özellikle çoklu dosya indirmelerde, Ping sürelerinin dengelemekte ve daha stabil bir dosya indirme imkanı sağlamaktadır.

Chrome Dosya İndirme Hızı

Google Chrome dosya indirme ayarlarını değiştirmek için son sürümü kullandığınıza emin olun. Gerekirse tarayıcıyı silip tekrar kurun. Daha eski sürümlerde “Parallel Downloading” özelliği gözükmeyecektir. Dosya indirme hızları, ayrıca kullandığınız internet alt yapısına, virüs programına, bilgisayar özellikleri gibi farklı seçeneklere de bağlı olmaktadır.

  • Web tarayıcınızı açın ve adres satırına şu kodu yapıştırın “chrome://flags”. Karşınıza gelen Deneysel özellikler sayfasının arama bölümüne şu komutu yazın “Parallel downloading”.
  • “Parallel Downloading” özelliğinin hemen altında ki açıklamasında belirttiği gibi “indirme hızını hızlandırmak için paralel indirmeyi etkinleştirin” seçeneği aktif etmek için hemen yanında ki butona tıklayıp “enable” seçmeniz yeterlidir.

google chrome dosya indirme hizi

Ayarlarınızın geçerli olması için tarayıcınızı yeniden başlatın.

gorev cubugu windows11
Önerilen Yazı
Windows 11 Görev Çubuğu Nasıl Özelleştirilir?
  • Aktif etmemiz gereken bir diğer deneysel seçenek ise, İsteğe bağlı indirme aralığı isteği desteği yani arama kısmına bu “Enable download range support” seçeneği “enable” olarak değiştiriyor ve tarayıcınızı yeniden başlatıyorsunuz.

chrome tarayici indirme hizi

Her iki seçenek için ayarları eski haline getirmek isterseniz, yukarıda ki yöntemleri takip ederek, seçeneği “default” olarak değiştirmeniz yeterlidir. Bu işlemler Chrome web tarayıcısının deneysel özellikleridir. Hızlı dosya indirmesi garantisi vermemektedir. Bu özellikleri aktif ederek, dosya indirme testi yapabilirsiniz. Sonuçta kaybedecek bir şeyiniz yok :) :

İndirme Hızını ayarlama Videolu Anlatım:

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?