1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Chrome Tarayıcıda İndirilen Dosyalar Yerini Değiştirmek

Chrome tarayıcıda, dosya indirme yerini değiştirme, Chrome tarayıcıda indirmelerin, seçmeye bağlı yapılması konusu işlenmiştir.


+ - 0

Chrome Tarayıcıda İndirilen Dosyalar Yeri nasıl değiştirilir? Yeni bir Google Chrome web tarayıcı kurduğunuzda, ve Chrome tarayıcı üzerinden herhangi bir dosyayı bilgisayarınıza indirdiğinizde, varsayılan olarak, belgelerim içinde yer alan “İndirilenler” klasörüne otomatik kayıt etmektedir. Tarayıcı üzerinden indirdiğiniz dosyaları burada bulabilirsiniz. ancak buraya ulaşmadan, daha hızlı bir şekilde indirilen dosyalara ulaşmak için, örneğin bilgisayar masaüstüne otomatik inmesini sağlayabilirsiniz. Yada birden çok disk kullanıyorsanız, örneğin indirilenleri otomatik olarak D disk sürücüsüne atmasını istiyorsanız bu şekilde de ayarlaya bilirsiniz. Ayrıca Chrome indirilenler kişiselleştirmesinde, bu işlemi otomatik değil de manuel, yani siz bir dosya indirdiğinizde, nereye kayırt edileceğini dosyanın isteğe bağlı olarak indirmeden önce adını değiştirilebileceğini de size sormasını ayarlayabilirsiniz. Chrome tarayıcı varsayılan indirilen klasörü nasıl değiştirilir bakalım.

Varsayılan dosya İndirme Yerini Değiştirme

  • Google Chrome tarayıcınız açın ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan, alt alta üç nokta simgesine tıklayın. Açılan alt pencereden “Ayarlar” yazısına tıklayın.
  • Karşınıza gelen yeni ekranın hemen sol tarafında yer alan, “Gelişmiş” yazısına tıklayın, yine açılan alt menüden “İndirilenler” yazısına tıklayın.

google chrome indirilenler

  • Konum ekranın hemen yanında bulunan “değiştir” yazısına tıklayın. Burada, indirilen dosyaların otomatik olarak nereye düşeceğini değiştirebilirsiniz. Örneğin Bilgisayar masaüstünü seçtiğinizde veya masaüstüne indirilenler için özel bir klasör açtığınızda, yada D,E disk sürücülerini göstermeniz yeterlidir.
chrome indirme hizi
Önerilen Yazı
Google Chrome Tarayıcı Dosya İndirme Hızı Arttırma

Yeni bir dosya indirdiğinizde artık, seçtiğiniz yere dosya indirmeleri otomatik olarak gerçekleşecektir.

Yine aynı ekranda bulunan “İndirmeden önce her dosyanın vereye kaydedileceğini sor” seçeneğini aktif ederseniz. Chrome üzerinden yaptığınız dosya indirmeleri otomatik olmayacaktır. Dosya inerken nereye kayıt edileceğini, isterseniz adını da değiştirileceğini sunan yeni bir ekran çıkacaktır.

Kendi özel kullanımınıza göre tercihlerinizi belirleyebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?