1. Anasayfa
 2. Microsoft Office

CSV Uzantılı Dosya Excel’de Nasıl Açılır?

CSV uzantılı dosyaları Excel programında nasıl düzgün açabiliriz konusu anlatılmıştır.


0

CSV Uzantılı Dosyayı Excel’de Nasıl Açılır? CSV (Comma Separated Values), virgülle ayrılmış değerler anlamına gelir. Bu dosya formatı, bir veri tablosunu depolamak veya aktarmak için kullanılır. Veriler, her bir satırda bir kayda, her sütunda bir veri ögesine sahip bir tablo biçiminde düzenlenir. CSV dosyaları, farklı uygulamalar arasında veri alışverişi yapmak için yaygın bir yöntemdir. CSV dosyaları genellikle metin dosyaları olarak kaydedilir ve virgül veya başka bir karakterle ayrılmış verileri içerir. Her satırda bir kayıt ve her sütunda bir veri ögesi olacak şekilde düzenlenirler. Her satırda veriler arasında virgül, noktalı virgül veya başka bir ayrıma işareti olabilir. CSV dosyaları genellikle bir metin düzenleyicisi veya elektronik tablo programıyla açılabilir. CSV formatında dosyaları Microsoft #Excel üzerinden ve Online Google E-taplolar üzerinden nasıl açabileceğimizi anlatacağız.

Excel’de CSV Dosyasını Açmak

Excel’de CSV dosyaları açmak kolay bir işlemdir. Burada anlatılan konu içeriği, Microsoft Office 2019 üzeriden yapılmıştır. Ancak diğer sürümlerde de aynı şekilde yapılmaktadır.

 • Excel uygulamasını açalım ve ekranın sol üst köşesinde yer alan “Dosya” yazısına tıklayalım.
 • Açılan ekrandan, “Aç” yazısına sonrasında, “Gözat” yazısına tıklayalım ve CSV dosyamız neredeyse ekleyelim. (CSV dosyası gözükmez, dosya türünü Tüm dosyalar yapmanız gerekmektedir.)

Dosyanızın A (yani ilk sütun hangisiyse) sütununu seçinBurası önemli, ilk sütunu seçmezseniz Excel dönüştürme işlemini yapamazsınız.

 • Excel menüsünün üst bölümünde yer alan “Veri” menüsüne tıklayalım.
 • Açılan alt menüden “Metni sütunlara dönüştür” seçeneğine tıklayalım.

Karşımıza, üç aşamalı metni sütunlara çevirme sihirbazı gelecek. Bu sihirbaz, basit yapılandırmalarla, sizden istediği komut sonucunda, düzgün bir Excel içeriği görüntüleyecek.

thumbnail
Önerilen Yazı
Excel İki Tarih Arasındaki Gün Sayısı Nasıl Bulunur?
 • Bizim CSV örnek dosyamızın içeriği, örnek resimde görüldüğü gibi, içeriğimiz virgül ve sekmeler ile ayrıldığı için “Sınırlandırılmış” seçeneğini seçiyoruz ve ileri butonuna basarak diğer ekrana geçiyoruz.

 • İkinci ekranda, “virgül” seçeneğini seçiyoruz. Eğer dokümanımızda, noktalı virgül, boşluk veya başka karakterler olsaydı bu seçenekleri seçmemiz gerekiyordu.

İleri butonuna basarak, son yapılandırma ekranına geldiğinizde, varsayılan seçenekleri dokunmayıp son yazısına tıklamanız yeterlidir. CSV uzantılı veri dosyanız Excel içeriğinde, satırlara ve sütunlara ayrılmış bir şekilde okunaklı veri olarak karşınızda olacaktır.

CSV Dosyasınu Online dönüştürücü sitelerinde açmak. Güvenilebilir ve tavsiye edeceğim online dönüştürme servisi, Google e-tablolar uygulamasıdır. Gmail hesabınız varsa, Google e-tablolar hizmerine girerek, dosya bölümünden CSV dosyanızı yüklemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca tek tıkla başka işlem yapmadan hızlı bir şekilde Excel dönüştürmesi yapabilirsiniz. Türkçe dil karakter sorunuda yansıtmamaktadır.

CSV döküman içeriğinizd eki veriler bilgi açısından önemliyse, Online CSV çevirme sitelerini kullanmanızı pek tavsiye etmeyiz. Yüklediğiniz CSV dosyası bu servislerin sunucularında barındırılabilir, ve verilerinizi kullanabilirler.

CSV Dosyasını Excel’de açmak Videolu Anlatım

Yazıya Tepkin Ne Olur?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  sevmedim
  Sevmedim
 • 1
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  _a_k_n_
  Şaşkın!
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir