1. Ana Sayfa
  2. İnternet

e-Devlet TC Kimlik Numarası Kısıtlaması Nasıl Yapılır?

Konu içeriğinde, e-Devlet TC Kimlik Numarası kısıtlaması nedir? TC numara kısıtlamasını neden yapmalıyız? okuyabilirsiniz.


+ - 0

e-Devlet TC Kimlik Numarası Kısıtlama. Ticaret bakanlığının sunduğu hizmetlerden birisi olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kısıtlaması sayesinde, haberiniz olmadan, kötü niyetli kişilerin, sizin adınıza şirket kurmasına veya şirkete ortak yapmasının önüne geçmiş olursunuz. TC kimlik numarası kısıtlaması için eskiden devlet dairelerine gidip işlem yapmak gerekirsen, gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden online olarak e-devlet hesabınızla giriş yaparak, şirket ortaklığı ve şirket yetkililiği önüne geçebilirsiniz. Kısıtlama yapabildiğiniz gibi aynı ekrandan istediğiniz zaman kısıtlamaları kaldırabilirsiniz. Bu işlemleri web tarayıcı üzerinden e-devlet girişi yaparak veya e-devlet mobil uygulaması üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Sunulan bu özelliği ihmal etmemenizi ve TC kimlik kısıtlamasını mutlaka aktif etmenizi tavsiye ederiz.

T.C Kimlik Nasıl Kısıtlanır?

  • Kullandığınız web tarayıcı üzerinden www.turkiye.gov.tr sitesini açın ve e-devlet hesap bilgilerinizi yazarak giriş yapınız. İlgili menüye hızlı bir şekilde ulaşmak için, arama bölümüne “Ortak Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama “ yazın arama sonucunda karşınıza çıkan, Mersis ticaret bakanlığı linkine tıklayın.
  • İlk kez başvuru yapacağınız için, ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Yeni Başvuru” yazısına tıklayın. Karşınıza iki seçenek olarak kısıtlama türü gelecektir.

kisit turu

  • Kısıt türü bölümünde sunulan; Orta ve Yetkili seçenekleri işaretleyip “Devam et” butonuna tıklıyoruz. Karşınıza gelen rutin “Bilgilendirme ve Onay” seçeneğini işaretleyip “Devam et” butonuna tıklıyoruz.
istenmeyen sms arama engellemek
Önerilen Yazı
İstenmeyen Reklam SMS Mesajları ve Aramaları Engellemek

TC kimlik numara kısıtlama işleminiz aktif olmuştur. Artık sizin haberiniz dışında, kötü niyetli kişiler TC numaranızı kullanarak, adını şirket açamaz veya sizi ortak gösteremezler. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Başvurularım” yazısını tıkladığınızda, kısıtlama tarihinin ne zaman yapıldığını görebilirsiniz.

Eğer haberiniz dahilinde, şirket açacak veya ortak olacaksanız, bu ekranda bulunan “Kısıt kaldır veya Kısıt Koy” butonuna tıklarsanız, yönergeleri takip ederek kısıtlamanızı kaldırabilirsiniz.

TC numara kısıtlama Videolu Anlatım:

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?