1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Office

Excel Dosyasında Boş Satır ve Sütunları Silmek

Excel içeriğimizde, boş satırları veya Sütunları silmenin en kolay yöntemleri.


+ - 0

Excel’de boş Satırlar ve sütunlar nasıl Silinir? Yoğun bir Microsoft Office Excel dosyası kullanımında, bazen dikkatimizden kaçan satır kaymaları yada sütun kaymaları olabilir. Veya içini boşalttığınız hücrelerde olabilir. Özel kullandığınız programdan, Excel veri aktarımı yapıyorsanız bazen boş satır / sütunlar oluşabilmektedir yada başka bir yerden size gönderilen bir içerikte de boş hücreler gelebilir. İçerikte gözüken boş sayfalarda çalışma dosyanızda can sıkıcı gözükmektedir. Bu boş kutucuklar, bir kaç tane olursa silmesi kolaydır. Ancak çok fazla boş satır sütun varsa tek tek silmek zaman alan yorucu bir iş olacaktır. Excel’in pratik 3 yöntemlerini kullanarak, tek seferde hızlı bir şekilde boş satır sütun temizlemesi yapabilirsiniz.

Excel Boş Satır / Sütun Temizleme

Burada anlatılan örnek çalışma Microsoft Office 2013 sürümü üzerinden yapılmıştır. Diğer Office sürümleri içinde aynı şekilde yapılmaktadır.

Yöntem 1 – “Bul ve Seç” Yöntemi

 • Boş satırları veya sütunları temizleyeceğiniz dosyanızı açın ve içeriği Mouse ile veya Ctrl+A tuşları ile seçili yapın.
 • Seçim işleminden sonra Ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Bul ve Seç” menüsünü tıklayın.
 • Açılan Menüden “Özel Git…” seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen sayfadan “Boşluklar” seçeneğini işaretleyip tamam yazısına tıklayın.

exce ozele git

 • Dosyanızda bulunan boş satırların ve sütunların seçili hale geldiğini göreceksiniz. Artık temizleme işlemine geçebiliriz. Boş satırların üzerine gelip Mouse sağ tuşa basın ve sil tıklayın. Karşınıza gelen ekranda “Hücreleri Yukarı Sürükle” seçili kalacak şekilde tamam tıklayın. Boş satırlar silindi.
 • Şimdi sıra geldi Boş Sütunlara. Dosyanızı tekrar seçin ve yukarıda ki yöntemi takip edin yani, “Bul ve Seç” menüsünü tıklayıp “Özel Git..” yazısına tıklayın. “Boşlukları” seçin ve Tamam tıklayın. Seçili olan bir boş sütunun üzerine Mouse ile gelip sağ tuşa tıklayın Sil yazısına tıklayın. Karşınıza gelen ekranda “Hücreleri Sola Sürükle” seçili kalacak şekilde tamam yazısına tıklayın. Bul ve Seç yöntemi ile Excel içeriğindeki boş satır ve sütunlar temizlenmiş oldu.

Yöntem 2 – Filtre Yöntemi Boş Satır Temizlemek

Benim en çok kullandığım, bana en pratik gelen yöntem. Filtreleme yöntemidir. Boş satırları silmek için;

 • İçeriğinizde temizlenecek boş alanlarını Mouse ile seçili konuma getirin.
 • Excel üst menüsünde yer alan “Veri” yazısına tıklayın, açılan alt menüden “Filtre” seçeneğine tıklayın.
 • Sayfanın en üstüne filtre oluşacaktır. Oluşan bu filtreden herhangi bir menüyü tıklayıp pencereyi açın.
 • “Boş olanlar” seçeneğini kaldırdığınızda, boş satırlar otomatikman ekrandan kalkacaktır. Yada tam tersi veri olanları kaldırıp “boş olanlar” yazısı seçili bırakırsanız, karşınıza boş olan satırlar mavi renkli listelenecektir. Buradan da satırları silebilirsiniz.

excel filtre bos satir sutun

Yöntem 3 – “Bul ve Değiştir” Yöntemi

 • Excel dosyanızda ki boş satırları veya sütunları silme istediğiniz alanı Mouse ile seçili konuma getirin. Ekranın üst menüsün de yer alan “Bul ve Seç” yazısına tıklayın.
 • Açılan ekrandan “Değiştir” yazısına tıklayın. Bu ekrana CTRL+F tuşu yaparak ta gelebilirsiniz.
 • Karşınıza gelen ekranda, “Aranan” kısmı boş bırakıyor ve “Tümünü Bul” seçeneğine tıklıyorsunuz. Boş hücreler listesi karşınıza gelecektir. Buradan tek tek veya birden çok seçerek dosya üzerinde silme işlemi yapabilirsiniz. Bu yöntemin ilk yöntemden farkı, silinecek boş hücreler listesini görebilir olmanızdır. İsteğe göre seçip silebilirsiniz.

bul degistir bos satir sutun2

Excel’de boş olan satır veya sütunların nasıl temizleneceğini anlattım. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?