1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office

Excel Tek Sütunda İsim ve Soy İsimleri Ayırmak

Excel Tek sütunda yazılı isim ve soyisimleri ikinci sütuna ayırmak. Excel'de Ad Soyadları bölme.


+ - 0

Excel dosyasında Tek Sütunda yer alan, İsim ve Soy İsimleri nasıl ayırırız? Excel içeriğinizde tek sütunda yer alan kişi ad ve soy adlarını tek tek diğer sütuna yazarak ta taşıyabilirsiniz. Tabi ki bu sayı 3-5 adet ise bunu taşımakta sorun yok. Ancak bu liste yüzlerce isim ve soy adlardan oluşuyorsa, bunları tek tek taşımak zahmetli ve zaman alan bir iş olacaktır. Günümüzde, en değerli şeylerden biriside zaman, iyi bir Excel bilgimiz varsa Excel ipuçları sayesinde, dökümanımız üzerinde ki işlemleri daha pratik ve hızlı yapabiliriz. Microsoft Excel’in sunduğu güzel nimetlerden biriside, sütunları metne dönüştür özelliğidir. Böyle bir listeyi bu özellik sayesinde formülsüz ve kayıpsız bir şekilde isim ve soy isimleri ayırabilirsiniz.

Excel Ad ve Soyadları Ayırmak

  • İlk önce Microsoft Excel’de ayırma işlemi yapacağınız sütunu seçelim.
  • Üst menüde yer alan “veri” yazısına tıklıyoruz.
  • Açılan alt menüden “metni sütunlara dönüştür” yazısına tıklıyoruz.

excel isim soyisim ayirmak

  • Karşımıza dönüştürme ekranı gelecek. Bu ekranda olduğu şekilde yani, “sınırlandırılmış” bölüm seçili olacak şekilde ileri butonuna tıklıyoruz.

excel metinleri sutuna cevir sinirlandirilmis

excel tekrar eden veriler
Önerilen Yazı
Excel’de Yenilenen Değerleri Bulmak ve Silmek

  • Karşımıza “ayırıcılar” ekranı gelmektedir. Burası önemli. Benim örnek çalışmamda (ilk eklediğim resim) içerikler arası boşluk olduğu için; Ben Boşluk seçeneğini işaretleyip devam ediyorum. Şayet sizin Excel içeriğinizdeki verilerin arasında virgül, noktalı virgül veya başka bir kesme işareti varsa onu belirtmelisiniz.

Bu ekranda bu ayrıma dikkat etmeniz yeterlidir.
excel ayirici bosluk

  • İleri butonuna basıp devam ediyoruz. Karşımıza gelen son ekranda genel bölümü seçili kalacak şekilde son butonuna tıklıyoruz. Gördüğünüz gibi isimlerin soyadları oluşturduğum ikinci sütuna yerleşti.

Aynı sütün içinde yer alan Kişi İsim ve Soy İsimleri diğer hücreye otomatik geçecek ve böylece kişi ad soy adlarını bölmüş olacaksınız. Konunun Youtube kanalında videolu anlatımını da izleyebilirsiniz.

Excel İsim Soy İsimleri Bölme Videolu anlatım:

 

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?