1. Anasayfa
 2. Microsoft Office

Excel Unutulan Sayfa Koruma Kilidi Nasıl Kaldırılır?

Microsoft Excel'de Unutulan Sayfa ve Hücre Kilitleme şifresinin programsız nasıl kaldırılacağı konusu anlatılmıştır.


0

Excel’de Unutulan Sayfa ve Hücre Kilitleme Şifresini Kaldırmak. Büyük veri kümelerini yönetmek için Excel’in sunduğu sayfalar ve hücre kilitleme özellikleri oldukça değerlidir. Özellikle çoklu ortak #Excel dosyası çalışmalarında, diğer kullanıcıların, yanlış veri girmesini önlemek, silmek, hücre ekleme kaldırma gibi bir çok kilitleme seçenekleri sunmaktadır. Çoklu çalışmalarda, Excel’in sayfa kilitleme özelliği bu gibi veri kayıpların önüne geçmek için faydalı bir özellik olacaktır. Ancak, bazen güvenlik amacıyla eklediğimiz kilitleme şifrelerini unutabiliriz. Özellikle uzun ve karmaşık şifrelerde bu durum oldukça yaygındır. Neyse ki, Excel’de unutulan sayfa ve hücre kilitleme şifresini programsız olarak kaldırmak da mümkündür. Bu işlemi yapan online ücretsiz web siteleride bulunmaktadır. Ancak, veri güvenliği açısından online hizmetleri kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda, Excel dokümanınıza eklediğiniz sayfa ve hücre kilitleme şifresini nasıl kaldıracağınızı adım adım açıklayacağız.

Unutulan Sayfa Kilidini Kaldırmak

Bu konu Office 2021 Excel versiyonu üzerinden anlatılmıştır. Bütün Microsoft Office sürümlerinde aynı şekilde yapılmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
CSV Uzantılı Dosya Excel’de Nasıl Açılır?
 • Orijinal Belgenin Yedeğini Alın: Öncelikle, orijinal Excel belgenizin bir yedeğini almanız önemlidir. Böylece herhangi bir olumsuz sonuçla karşılaştığınızda verilerinizi kaybetmezsiniz. Orijinal belgenin üzerine gelerek sağ tuşa basın ve kopyasını alın.
 • Dosya Uzantısını Değiştirin: Excel dosyanızın uzantısını değiştirerek işleme başlayacağız. Eğer dosya uzantılarını görmüyorsanız, bilgisayarınızdaki klasörlerden herhangi birini açarak “Görünüm” menüsüne tıklayın. Açılan ekrandan “Göster” seçeneğine tıklayın ve ardından “Dosya uzantılarını göster” seçeneğini işaretleyin. Artık Excel dosya uzantılarını görebilirsiniz.

 • Dosya Uzantısını “Zip” Olarak Değiştirin: Dosyayı yeniden adlandırmak için dosyanın üzerine gelin, sağ tıklayın ve “Yeniden Adlandır” seçeneğine tıklayın. Noktadan sonraki “xlsx” yazısını silerek yerine “zip” yazın ve Enter tuşuna basın. Gelen uyarıya “Evet” deyin.
 • Dosyayı Arşiv Olarak Açın: Arşiv olarak değiştirdiğiniz dosyayı çift tıklayarak açın. Karşınıza dosyanın içeriğini gösteren bir klasör çıkacaktır.
 • “Worksheet” Klasörüne Girin: Gelen klasörlerden “xl” klasörüne çift tıklayarak içine girin. Ardından “worksheet” klasörüne çift tıklayın ve içine girin.
 • “XML” Dosyasını Masaüstüne Çıkarın: “Worksheet” klasörünün içinde bulunan “sheet1.xml” uzantılı dosyayı fare ile tutarak masaüstüne sürükleyin. Bu dosyayı daha sonra kullanacağız.
 • Dosyayı Not Defteri ile Açın: Masaüstünde bulunan “xml” dosyasının üzerine sağ tıklayın. Açılan menüden “Birlikte Aç” seçeneğine tıklayın ve ardından “Not Defteri” uygulamasını seçin. Eğer Not Defteri uygulaması görünmüyorsa, “Başka bir uygulama seç” seçeneğine tıklayarak Not Defteri’ni seçebilirsiniz.

 • Şifreyi Kaldırın: Not Defteri’nde açılan dosyada, “CTRL + F” tuşlarına basarak arama kutusunu açın. Arama kutusuna “protection” yazın ve bu kelimenin küçüktür işaretinden başlayarak, büyük tür kapanış işaretine kadar fare ile seçin. Seçtiğiniz alanı silin. Dosyayı kaydedin ve kapatın.

 • Dosyayı Tekrar Zip Formatına Dönüştürün: Düzenlediğiniz “xml” dosyasını tekrar “worksheets” klasörüne atın. Daha önce “zip” olarak değiştirdiğiniz dosyanın adını tekrar “xlsx” Excel olarak değiştirin ve Enter tuşuna basın. Çıkan uyarıya “Evet” deyin.

Excel belgenizi tekrar açtığınızda, sayfa korumasının kalktığını ve hücrelere veri girişi yapabildiğinizi göreceksiniz. Artık unuttuğunuz Excel sayfa koruma şifresini kolayca kaldırmış oldunuz. Bu yöntemle verilerinizi koruyarak, Excel’inizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sayfa Korumasını Kaldırma videolu anlatım:

Yazıya Tepkin Ne Olur?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  sevmedim
  Sevmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  _a_k_n_
  Şaşkın!
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir