1. Anasayfa
 2. Microsoft Office

Excel İki veya Daha Fazla Tablo Nasıl Birleştirilir?

Microsoft Excel'de ayrı sayfalarda ki tabloların nasıl birleştirileceği konu anlatılmıştır.


0

Excel farklı sayfalarda ki tablo içeriğini birleştirmek, farklı kaynaklardan gelen verileri tek bir tabloda toplamak ve analiz etmek için; tablo birleştirmek oldukça kullanışlı bir yöntemdir. İki veya daha fazla tabloyu birleştirmek, verilerinizi kolayca karşılaştırmanıza, analiz etmenize ve raporlamak için kullanmanıza kolaylık sağlar. İki veya daha fazla tablonun nasıl birleştirileceğini anlamak için, öncelikle Veri Görüntüleyicisinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. #Excel Veri Görüntüleyicisi iki veya daha fazla tabloyu tek bir tabloya eklememize olanak tanıyan kullanma pratik araçlar bölmesidir. Bu araç sayesinde, herhangi iki tablonun herhangi satırlarını beraberce harmanlayabilirsiniz; sütundaki veriler de aynen aktarılabiliyor olurken birden fazla sütunda da istediğimiz sonuç alabiliyoruz.

Tablo birleştirme; Farklı sayfalarda bulunan tablo içerikleri tek sayfada toplayıp, toplam içerikleri görme ve rahatça yorumlama imkanı sağlar. Ayrıca tablo birleştirmenin güzel bir yönü de dinamik güncelleştirme. Örneğin Sayfa 1 de bulunan Excel tablonuza yeni veri girdiğinizde, birleştirdiğiniz yeni tablo sayfasına bu içerik yansımaktadır.

Excel Tablo Birleştirme

Örnek çalışma dosyamıza göre iki farklı Excel içeriğimiz olan tablo sayfamız var. Bunları tek sayfa tablosunda birleştireceğiz.

 • Sayfa 1’de yer alan tablo içeriğimizin herhangi bir hücresine tıklayıp tablo içeriğini seçili hale getirelim..
 • Excel’in üst menüsünde yer alan “Veri” menüsüne tıklayalım. Açılan alt menüden “Tablodan” seçeneğine tıklayalım.

 • Karşımıza gelen ekranın hemen sol üst köşesinde yer alan “Kapat ve Hedefe Yükle” seçeneğine tıklayalım.
 • Şuraya yükle ekranında yer alan, “yalnızca bağlantı oluştur” seçeneğini seçerek yükle butonuna tıklayalım.

Ekranın hemen sağında yer alan, “çalışma kitabı sorguları” bölümüne ilk sayfanız eklenmiş oldu. Şimdi aynı işlemleri diğer birleştirilecek sayfa tablolarına da yapalım. Süreci tekrar yazmaya gerek duymuyorum, diğer tablolr içinde yukarıda ki yöntemin aynı yolunu takip ederek, tablolarınızı “çalışma kitabı sorguları” bölümüne eklemelisiniz. Diğer sayfalarıda eklediğinizi düşünerekten, artık tabloları birleştirme yöntemine geçebiliriz.

thumbnail
Önerilen Yazı
CSV Uzantılı Dosya Excel’de Nasıl Açılır?
 • Tablo 1 bağlantısını tıklayıp açalım. Giriş bölümün altında yer alan “sorguları ekle” seçeneğinin yanındaki aşağı ok simgesine tıklayalım.
 • Açılan alt ekrandan “sorgu ekleyerek yeni sorgu oluştur” seçeneğine tıklayalım.

 • Benim örnek çalışmamda iki Excel tablom olduğu için bu seçeneği seçiyorum, ve tablo adlarını bu ekrandan ekliyorum. Sizler daha fazla Excel tablosunu birleştirmek istiyorsanız üç veya daha fazla seçeneğini seçerek, tablolarınızı ekleyebilirsiniz. Tamam butonuna basarak devam ediyoruz.

Tekrar, Ekranın sol üst köşesinde yer alan; “kapat ve hedefe yükle” seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza gelen “şuraya yükle” ekranında, bu sefer tablo ve yeni çalışma sayfası seçili olacak şekilde, Yükle butonuna tıklayalım.

Excel’de iki farklı sayfada yer alan tablo içeriğimiz, yeni sayfada bir tek tabloda birleşmiş oldu. Ayrı olan sayfaların herhangi birinde,  içerik eklediğimizde birleştirdiğimiz tabloda dinamik güncellenecektir. Verinizi girdikten sonra birleştirdiğiniz tabloya gelerek Mouse tuşuna basarak Yenile yazısına tıklamanız yeterlidir.
Ayrı sayfada girdiğimiz içerik birleştirdiğimiz Excel tablosunda.

Tablo Birleştirme Videolu Anlatım:

Yazıya Tepkin Ne Olur?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  sevmedim
  Sevmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  _a_k_n_
  Şaşkın!
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir