1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office
Trendlerdeki Yazı

Excel’de Yenilenen Değerleri Bulmak ve Silmek

Excel dokümanında, tekrar eden verileri bulma kaldırma. Excel'de iki sütunda yinelenen değerler nasıl bulunur?


+ - 0

Excel’de Yenilenen Değerleri Bulmak ve Silmek. Yoğun çalıştığınız bir Excel Dokümanınızda, işlem sonunda son kontrolleri yaparak, tekrarlanan verilerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Başka hücrelerde aynı veriler varsa, Excel içeriğinizin anlaşılmasını zorlaştırabilir. Matematiksel işlemlerinde farklı sonuçlar çıkarmasını sağlayabilir. Excel’in koşullu biçimlendirme yöntemi sayesinde, dokümanda tekrarlanan içeriklerin olup olmadığını kontrol edebilir ve bu verileri renklendirip, hangilerinin silineceğine karar verebilirsiniz. Tekrarlanan verileri listelemenin en hızlı yöntemi koşullu biçimlendirmedir.

Excel Yinelenen Verileri Bulmak

Burada anlatılan işlemler, Excel 2019 versiyonu üzerinden yapılmıştır. Diğer versiyonlar içinde aynı şekilde yapılmaktadır. İlk önce çalışma dosyamızda, tekrar eden içerikli var mı yok mu bakalım. Bunun için;

  • Tekrar eden verileri bulmak istediğiniz, Excel belgenizi açın ve hangi hücrelerde denetleme yapmak istiyorsanız o hücreyi seçili konuma getirin.
  • Hücre seçiminden sonra, üst menüden Giriş > Koşullu Biçimlendirme > Hücre vurgulama kuralları > Yinelenen Değerler ekranına gelin.

kosullu bicimlendirme

  • Karşınıza yenilenen değerler ekranı gelecek. Şunu içeren hücreleri biçimlendir bölümü “Yinelenen” olarak seçili kalsın. “…içeren değerler” bölümünde, tekrarlanan içeriklerin hangi renkte listelenmesini isterseniz o seçeneği seçebilirsiniz. Burada ki seçim tercihi tamamen size kalmıştır.
programsiz usb sifrelemek
Önerilen Yazı
USB Flash Belleğe Programsız Şifre Koymak

Ben görselde ki örnek çalışmamda “Kırmızı Metin” seçeneğini seçtiğim için, Excel dosyamda tekrarlanan içerikleri bana kırmızı renkli listelemiş oldu.

yinelenen kosullu bizimlendirme

Excel Yinelenen Verileri Kaldırmak

Bu ve benzeri çalışmalarda, farklı sorunların olmaması için ana dosyanızın yedeğini alıp çalışmanızı tavsiye ederiz. Dokümanımızda, tekrar eden verileri bulmayı öğrendik. Şimdi gelelim bu verileri içeriğimizden kaldırmaya. Bunun için;

  • Temizleme yapacağınız hücreli Mouse ile seçin.
  • Excel’in üst menüsünde yer alan “Veri” menüsüne tıklayın. Açılan alt menüden, “Yinelenenleri kaldır” yazısına tıklayın.
  •  Excel içeriğinize göre sütun sayısıyla birlikte tablonuz önünüze gelecektir. İsterseniz temizleme işlemini sütun seçip yapabilir, isterseniz de hepsinde seçili bırakıp temizleme işlemini yapabilirsiniz.

yinelenenleri kaldir

Koşullu biçimlendirme yöntemi ile; hatasız, sorunsuz bir şekilde tekrarlanan verileri temizleme işlemi bu kadar basittir.

Tekrarlanan Kayıtları Temizleme Video Anlatım:

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?