1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar

FAT32 Dosya Sistemini NTFS’e Dönüştürme

USB belleği NTFS nasıl çevirebiliriz? Program Kullanmadan NTFS dosya sistemine Dönüştürme Nasıl yapılır?


+ - 0

FAT32’yi Veri Kayıpsız NTFS’e dosya sistemine Nasıl Dönüştürülür? Taşınabilir bellekler genellikle FAT32 dosya sistemi ile piyasaya sürülmektedir. Bu dosya formatının, hız, performans ve büyük dosya kopyalama sorunları nedeniyle pek tercih edilmeyen, eski dosya formatıdır. Kullanıcıların birçoğu bu teknik bilgiden haberdar olmadığı için, yeni aldıkları küçük boyutlu flash belleklerini bu format ile kullanmaktadırlar. Özellikle taşınabilir diskinizde yeterli alan olduğu halde, büyük boyutlu bir dosya kopyalamaya çalıştığınızda, “Yetersiz disk alanı” uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. yeterli alanınız varsa bu hatanın sorunu FAT32 dosya sistemi olmasından kaynaklanmaktadır. Diskinizin içinde veriler var ve bunu başka yere taşımaya vaktinizde yoksa, USB belleğinizi formatlamadan, Bilgisayar Windows’un komut istemi yöntemi ile kayıpsız bir şekilde NTFS dosya sistemine dönüş yapabilirsiniz. Nasıl yapıldığına bakmadan önce, FAT32 ve NTFS dosya formatlarının arasında ki farkları açıklayalım.

FAT32 ile NTFS Arasındaki Farklar:

 1. FAT32, en fazla 4 GB dosya boyutunu destekler. NTFS, Dosya boyutu yalnızca birim boyutuyla sınırlıdır.
 2. FAT32, en fazla 32 GB birim boyutunu destekler. NTFS, Toplam 2 TB hacim boyutunu destekler.
 3. FAT32, Dosya sıkıştırma yapılamaz . NTFS, Sıkıştırmayı destekler .
 4. FAT32, Dosya erişim izinlerini desteklemez. NTFS, Erişim izinlerini destekler.
 5. FAT32, Sistem Geri Yüklemeyi desteklemez. NTFS, Sistem Geri Yüklemeyi destekler .
 6. FAT32, Önceki Sürümleri desteklemez. NTFS, Önceki Sürümleri Destekler .
 7. FAT32, Disk kotalarını desteklemez. NTFS, Disk kotalarını destekler .
 8. FAT32, Seyrek dosyaları desteklemez. NTFS, Seyrek dosyaları destekler .

Burada anlatılan işlemler, Windows 10 üzerinden yapılmıştır. aynı işlemleri Windows 11 ve Windows 7 işletim sistemlerinin komut istemi ilede yapabilirsiniz.

resim renkelndirme
Önerilen Yazı
Siyah Beyaz Eski Fotoğrafları Renklendirmek (Programsız)

FAT32 Sistemini NTFS Sistemine Dönüştürme

 • Bilgisayarımızın arama bölümüne “cmd” yazın. (WİN+S tuşuyla da ekranı açabilirsiniz) Arama sonucunda çıkan, komut istemi uygulamasının üzerine Mouse ile gelip sağ tuşa basın ve “Yönetici olarak Çalıştır” yazısına tıklayın.
 • Karşınıza siyah ekran komut istemi gelecektir. Buraya yazmanız gereken dönüştürme komutu; convert d: /fs:ntfs /v . Burada dikkat etmeniz gereken “d:” yazdığım yer. Bilgisayara takılı taşınabilir belleğiniz aldığı harfi yazacaksınız.

ntfs degistirme

 • Dönüştürme sırasında, “Would you like to force a dismount on this volume?” çıkarsa “Y” harfini seçip Enter’a basın. Disk boyutunuza göre dönüştürme işlemi bir kaç saniye/dakika sürecektir. Son olarak, “Conversion Complete” yazısını gördüğünüzde, NTFS dönüştürme işleminin tamamlandığı anlamına gelmektedir.

Kontrol etmek için, USB taşınabilir belleğinizin üstüne Mouse ile gelip sağ tuşa basarak, özellikler tıkladığınızda, Dosya sisteminin NTFS olduğunu göreceksiniz.

FAT32’yi NTFS Sistemine Çevirme Videolu Anlatım:

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?