1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Firefox Tarayıcı Varsayılan Dosya Kayıt Yerini Değiştirmek

Firefox indirilenler nereye kaydediliyor? Firefox İndirilen Dosyalar klasör yerini değiştirme.


+ - 0

Mozilla Firefox Tarayıcı Varsayılan Dosya Kayıt Yerini Değiştirmek. Bütün Web tarayıcılarında, varsayılan olarak indirilen dosya yeri; Windows’un indirilen klasörüdür. Kullandığınız internet tarayıcısından bir dosya indirdiğinizde, dosyanız otomatik olarak indirilenler klasörü içine inmektedir. Diğer tarayıcılarda olduğu gibi Firefox ayarlarından bu klasörü kendinizce değiştirip kişiselleştirebilirsiniz. Böylece Firefox tarayıcı üzerinden; resim, video, ses dosyası Office dosyaları gibi.. bir içerik indirdiğinizde, nerede olduğunu aramadan kendi belirlediğiniz dosya içinde daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hatta bu işlemi her zaman sormasını sağlayarak, farklı klasör olarak da indirilen klasörleri oluşturabilirsiniz.

Mozilla Firefox İndirme Yerini Değiştirmek

  • Mozilla Firefox tarayıcınızı açın ve ekranın hemen sağ üst köşesinden yer alan alt alta 3 çizgi simgesine tıklayın.
  • Açılan alt ekrandan, Firefox’un ‘Ayarlar’ yazısına tıklayın.
  • Sayfanın biraz aşağısına indiğinizde, Dosyalar ve uygulamalar altında; ‘dosya kayıt’ yeri bölümünü bulacaksınız. Hemen yanında bulunan ‘Gözat’ yazısına tıklayın.

firefox dosya kayit yeri

  • Karşınıza gelen yeni pencereden, Firefox tarayıcı için indirme yerini kendinizce belirleyebilirsiniz. Örneğin, indirdiğiniz dosyalar direk bilgisayar masaüstüne düşmesini isterseniz, masaüstü bölümünü seçerek, klasörü seç yazınıza tıklamanız yeterlidir. Ya da masaüstüne yeni bir klasör oluşturup bunu seçerseniz, indirilen dosyaların bunun içine düşmesini de sağlayabilirsiniz.
chrome tarayici dosya indirme1
Önerilen Yazı
Chrome Tarayıcıda İndirilen Dosyalar Yerini Değiştirmek
  • Ayrıca aynı ekranda yer alan ‘Dosyaların nereye kaydedileceğini her zaman sor’ seçeneğini seçerseniz. Firefox’tan dosya indirdiğinizde, indirme başlamadan önce, nereye kayıt edileceğini tarayıcınız size soracaktır. Ben şahsen böyle kullanıyorum, bana daha pratik geliyor. Birden fazla indirme klasörünüz varsa yada her indirdiğimizi farklı yerlere kayıt etmek istiyorsanız bu seçeneği isteğe Bağlı aktif edebilirsiniz.

Firefox İndirme yeri Değiştirme: Videolu Anlatım

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?