1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Klasörde Fotoğraf Önizleme Görünmüyor Sorunu Çözümü


+ - 0

Bilgisayar Klasörde Fotoğraf/Resim/Video Önizleme Görünmüyor Sorunu Çözümü. Klasör içeriğinde ki yada Bilgisayar masa üstündeki resim dosyalarınız yada video dosyalarınız ön izleme şeklinde gözükmesi, içeriğin ne olduğu hakkında bilgi almamıza kolaylık sağlamaktadır. Bu özellik varsayılan olarak açık gelmektedir. Ancak kullanıcı hatası veya işletim sistemi sorunlarından dolayı bu özellik kapalı olmaktadır. Böyle olunca, resim yada video dosyalarımızın ön izlemesi olmayacak ve bütün dosyalar hep aynı ikon şeklinde olacaktır. Bu şekilde bir klasör içeriğindeki aradığımız dosyayı bulmakta zorlaşacaktır. Bilgisayarınızda klasör içeriğini girdiğinizde, resim dosyalarınız hep aynı ikonda ve önizlemesiz şekilde gözüküyorsa aşağıdaki çözüm yolunu takip ederek düzeltebilirsiniz

Fotoğraf Önizleme Sorunu Çözümü

Burada anlatılan resim önizleme gözükmeme sorunu çözümü Windows 10 işletim sistemi üzerinden anlatılmıştır. Aynı işlem Microsoft’un yeni sürümü olan Windows 11 işletim sistemi içinde geçerlidir.

  • Windows işletim sistemi arama bölümüne, “dosya gezgini” yazın ve arama sonucunda çıkan uygulamayı tıklayın. Aynı ekrana klavyeden WİN+E tuşu kısayoluna basarak da ulaşabilirsiniz.
  • Dosya gezgini ekranın üst menüsünde yer alan “Görünüm” menüsüne tıklayın, açılan alt menüden “Seçenekler” yazısına tıklayın.

bilgisayar fotograf onizleme sorunu cozumu

  • Klasör seçenekleri ekranında yer alan “Görünüm” menüsüne tıklayın, seçenekler bölümünde yer alan “Her zaman simge göster, küçük resim gösterme” seçili centiğini kaldırıp sırasıyla, uygula – tamam yazısına tıklayın.

bilgisayar klasor secenekleri

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Klasörün içine girdiğinizde resim ön izlemelerin göründüğünü göreceksiniz. Resim ön izleme çözümü için yukarıda anlatılan sıralama, Windows 11 ve Windows 7 işletim sistemleri içinde aynı şekilde yapılmaktadır.

istenmeyen sms arama engellemek
Önerilen Yazı
İstenmeyen Reklam SMS Mesajları ve Aramaları Engellemek

Resimlerinizin önizlemesi hala gelmediyse işletim sisteminin temp klasörünü de temizlemek gerekebilir. Bunun için komut satırına bir kaç kod girmemiz gerekmektedir. Bunun için;

  • Arama bölümüne “cmd” yazın ve aramada çıkan “komut istemi” uygulamasını çalıştırın.

Sırasıyla aşağıda ki komutları yapıştırıp Enter basın.

  1. taskkill /f /im explorer.exe
  2. del /f /s /q /a %LocalAppData%\Microsoft\Windows\Explorer\thumbcache_*.db
  3. start explorer.exe

Resim dosyaların cach temp dosyalarını temizleyecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve kontrol edin. Fotoğraf önizleme sorunu çözümü düzelmiş olacaktır.

Resim Önizleme Çözümü Videolu Anlatım

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?