1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Gmail Gönderilen Mail Nasıl Geri Çekilir?

Gmail'de gönderdiğimiz e-postayı nasıl iptal edebiliriz? konusu anlatılmıştır.


0

Gmail gönderilen maili geri çekmek. Google Gmail e-posta servisi, en çok kullanılan popüler güvenli ve hızlı e-posta hizmetidir. Gerek #bilgisayar web üzerinden, gerekse mobil #telefon üzerinden, E-postalar göndermek ve almak oldukça basit bir süreçtir. Ancak insanlık hali bazen e-postaları yanlış kişiye, yanlış içerikle göndermek gibi hatalar oluşabilir. Belki de bir çok Gmail kullanıcısının farkında bile olmadığı mail geri çekme özelliği sayesinde, bu gibi hataları aza indirebilirsiniz. Gmail’de gönderdiğiniz maili geri çektiğinizde, karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmez. Ancak bu belirli bir süre içinde olması gerekmektedir. Varsayılan olarak bu seçenek 5 saniyedir. Bu sürenin düşük olduğunu düşünüyorsanız ayarlar kısmından süreyi arttırabilirsiniz. Bu süreyi nasıl ayarlarız bakalım.

Gmail Mail Geri Çekme

Burada anlatılan işlemler, web tarayıcısı üzerinden yapılmıştır. ayarladığınız süre mobil telefonda kullandığınız Gmail hesabı içinde geçerlidir.

  • Web tarayıcımızdan, Google Gmail hesap bilgilerimiz ile giriş yapalım.
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan, Dişli çark yani ayarlar simgesine tıklayalım.
  • Açılan alt ekrandan, tüm ayarlar görüntüleyin yazısına tıklayın.

google tum ayarlar

  • Karşımıza gelen yeni ekranda, Göndermeyi geri al: seçeneğini göreceğiz. Bu özellik varsayılan olarak 5 saniyedir. Google Gmail; 10-20-30 saniyeli Göndermeyi iptal etme süresi vermektedir. Bu seçeneği 30 saniye olarak seçmenizi tavsiye ederim.

Şimdi test için bir mail gönderelim ve gönderdiğimiz e-postayı nasıl iptal edeceğimize bakalım.

  • E-posta gönderdiğiniz zaman, ekranın sol alt köşesinde, geri al seçeneği çıkacaktır. Geri al butonuna bastığımızda, gönderdiğiniz e-posta taslaklar klasörüne kayıt edilecek ve karşı tarafa gitmeyecektir.

gmail.geri al

Unutmadan! 30 saniyeyi seçtiğimiz için, bu kadar süreniz var. Yani geri al seçeneği, 30 saniye ekranda kalacaktır. İşlem yapmazsanız, e-posta gönderilir ve ekrandan kaybolur.

Sistemin çalışma mantığı; Geri al süresini 30 saniye seçtiğimiz için, gönderdiğiniz mail karşı tarafa, 30 saniye sonra Gmail sunucularından bekletilerek gönderilecektir. Yani, gönder butonuna bastığınızda, mail karşı tarafa 30 saniye sonra gönderilir.

Gmail e-posta İptal etme videolu anlatım:

Yazıya Tepkin Ne Olur?

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

Konuyla İlgili Yorumun: