1. Anasayfa
 2. İnternet

Google 2 Adımlı Doğrulama Nedir? Nasıl Açılır?

Google hesap güvenliği için, iki adımlı doğrulamanın nasıl aktif edildiği konusu anlatılmıştır.


0

Google 2 Adımlı Doğrulama Nedir? Nasıl Açılır? İnternet kullanımı artıkça, kullandığımız platformlarda çeşitlendi. İnternette, hesaplarınız için güvenlik seçenekleride çeşitlenmeye başladı. Sosyal medya hesapları olsun, iş için kullandığımız hesaplar olsun, zamanla iki aşamalı doğrulama özelliklerini sunmaya başladılar. 2 Adımlı Doğrulama Nedir? Bu özellik, #Google hesabınıza giriş yapmak için, kullanıcı adı ve şifreniz yerine, tanımladığınız telefonunuzda veya başka bir güvenilir cihazda oluşturulan bir doğrulama kodunun kullanılmasını gerektirir.

İki adımlı doğrulama, hesaplarınıza izinsiz erişimi önlemeye yardımcı olur. İki adımlı doğrulama etkinleştirildiğinde, Google hesabınıza erişmek isteyen birisi, kullanıcı adınızı şifrenizi bilse bile giriş yapamaz. Örneğin tanımladığınız bilgisayar veya mobil cihazın dışında, Google hesap bilgileriniz ile giriş yapmak istediğinizde, tanımladığınız telefonunuza veya diğer bir güvenilir cihazda oluşturulan doğrulama kodunu da girmesi gerekir.

Google İki Adımlı Doğrulama Aktif Etmek

Bu özellik varsayılan olarak kapalı gelmektedir. İstediğiniz zaman iki aşamalı doğrulamayı açıp kapatabilirsiniz. Google hesap güvenliğiniz için açık kalmasını tavsiye ederiz.

 • Bilgisayarınızdan kullandığınız web tarayıcınız üzerinden, Google hesap bilgileriniz ile giriş yapınız.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan profil resminize tıklayın. Açılan alt ekrandan; “Google hesabınızı yönetin” yazısına tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekranın hemen solunda yer alan menülerden “Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
 • Google’da oturum açma seçeneklerinde yer alan, “İki Adımlı Doğrulama” seçeneğine tıklayın.

 • Karşınıza gelen sayfada, iki adımlı doğrulamanın ne olduğunu açıklayan bir içerik gelecektir. Bu ekranda yer alan “Başlayın” butonuna tıklayıp diğer ekrana geçiş yapalım.
 • Mevcut Google hesap şifrenizi yazarak ileri butonuna basarak diğer ekrana geçelim.
 • Karşınıza gelen ekrandan, cep telefon numaranızı ekleyin. Bu, başka bir cihazda Google hesap bilgileriniz ile giriş yaptığınızda, sizlere doğrulama kodu göndermek içindir. Kodları nasıl almak istiyorsunuz bölümünden “Kısa mesaj” seçeneğini seçmeniz yeterlidir.
 • Sonraki butonuna basıp devam ettiğinizde, yazdığınız numaraya, doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu istenilen ekrana girerek, Google güvenliği için telefonunuzu tanımlamış oldunuz.
 • Son olarak “Aç” seçeneğini tıklayın. Google hesabınız için iki adımlı giriş özelliği etkinleştirilmiştir.
thumbnail
Önerilen Yazı
Whatsapp İki adımlı Doğrulama Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

Başka bir cihazda hesap bilgileriniz ile giriş yaptığınızda, verdiğiniz telefon numarasına doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu girmeden Google hesabınıza kullanıcı adını şifreniz doğru olsa dahi giremezsiniz.

Google İki adımlı doğrulama özelliğini kapatmak isterseniz, yukarıda ki yolu takip ederek, güvenlik sekmesi içinde yer alan ve aktifleştirdiğiniz İki adımlı doğrulama seçeneğine tıklayıp, karşınıza gelen yeni ekrandan “kapat” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Şifrenizi ve kullanıcı adınızı bilen kötü niyetli kişilere karşı, Google’ın sunmuş olduğu bu güvenlik özelliğini etkinleştirip kullanmanızı tavsiye ederiz.

Gmail İki Adımlı Doğrulama Etkinleştirme Videolu anlatım:

 

 

Yazıya Tepkin Ne Olur?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  sevmedim
  Sevmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  _a_k_n_
  Şaşkın!
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir