1. Anasayfa
 2. Bilgisayar

Programları Komut Satırı ile Güncelleme, Silme

CMD komut satırını kullanarak, toplu program güncelleme ve silme konusu anlatılmıştır.


0

Bilgisayarda Kurulu Programları Komut Satırı ile Güncelleme ve Silme. Microsoft’un komut satırı (cmd) uygulaması ile, başka ek bir programa gerek kalmadan, programları güncelleyebilir ve silebilirsiniz. Bilgisayarımıza kurduğumuz programlar, zamanla yeni güncellemeler sunmaktadır. Bu güncellemeler; yeni özellikler, hataların düzeltilmesi ve güvenlik iyileştirmeleri gibi önemli değişiklikleri içerir. Bu uygulamaların yeni versiyonlarını takip etmek ve güncellemek zaman alan bir iş olacaktır. İşte burada Window’un komut satırı uygulaması üzerinden kullanacağımız “Winget” komut devreye girecektir. Winget komutu sayesinde, programların yeni versiyonlarını kontrol edebilir, toplu yada tekli güncelleyebilir, hatta silemediğiniz inatçı programları, winget komutunu kullanarak silebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki programları güncel tutmak ve gereksiz programları silmek, sisteminizin daha güvenli ve verimli çalışmasını sağlar.

Programları Günceleme, Silme

Anlatılan konu Windows 11 üzerinden yapılmıştır. En güncel versiyonlu Windows 10 işletim sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Winget bu iki işletim sistemin altında kalan modellerde desteklenmemektedir.

 • Bilgisayarımızın arama bölümüne gelelim ve buraya “cmd” yazalım. Arama sonucunda çıkan “komut istemi” uygulamasına tıklayalım. Aynı ekrana klavye kısayolu olarak WİN + R tuşuna basıp aç bölümüne “cmd” yazıpta ulaşabilirsiniz.
 • İlk önce programları listeleyip yeni sürümleri var mı yok mu bakalım. Bunun için komut satırı ekranına; “winget list” yazıp enter basalım. Örnek görselde gördüğünüz gibi bilgisayarımızda kurulu olan programlar. Bazılarının hemen karşısında (Available)  yeni versiyon numaraları olacaktır. Bu programın yeni güncel sürümü olduğu anlamına gelmektedir.

Örneğin benim bilgisayarımda kurulu olan Winrar programı, 6.11 versiyonu olarak gözükmektedir. Programın, 6.21 versiyonunun çıktığını görmektedir.

 • Programları toplu olarak güncellemek isterseniz, karşımıza gelen siyah komut satırı ekranına şu komutu yazmanız gerekecektir. “winget upgrade –all” (iki kısa çizgi) Burada ki “–all” bütün uygulamalar için geçerli olduğu anlamına gelmektedir.

Enter tuşuna bastığımızda sırasıyla, programlarınız yeni versiyon güncellemesi yapılacaktır. Bu esnada açık olan programları kapatmanızı ve işlemin bitene kadar beklemenizi tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google 2 Adımlı Doğrulama Nedir? Nasıl Açılır?

Programları tekli olarakta güncelleyebilirsiniz. Özellikle Crackli :) uygulamalar kullanıyorsanız bu yöntemi kullanmak daha faydalı olacaktır.

 • Bunun için komut satırına şu winget komutunu girmelisiniz; “winget upgrade (Program ID adresi)” . Üst örnek resimde “ID” yazan bölümdeki ismi yazmanız gerekmektedir. Örneğin Winrar güncelleyecekseniz, RARLab.WİNRAR ID ismini kopyalayıp yapıştırmalısınız.

Winget komutu ile, silinmeyen inatçı programları da silebilirsiniz. Diyelim ki Zoom programını silmeye çalışıyorsunuz ancak, silemiyorsunuz. Komut satırına yazmanız gereken; “winget uninstall (Program ID adresi)” yazmanız olacaktır. Winget list komutu ile programları listeleyin ve Yine yukarıda ki görselde gözüktüğü gibi ID adresini kopyalamanız yeterlidir.

Winget ile Program Güncelleme Video Anlatım:

Yazıya Tepkin Ne Olur?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  sevmedim
  Sevmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  _a_k_n_
  Şaşkın!
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir