1. Anasayfa
 2. Bilgisayar

Wİ-Fİ Güvenliği, Rastgele Donanım Adresleri Özelliğini Aktifleştirmek

Wİ-Fİ güvenliği için, Rastgele donanım adresleri özelliği nedir? Nasıl Aktif edilir? konusu işlenmiştir.


0

Kablosuz ağ güvenlik ayarları için “rastgele donanım adresleri özelliği nedir? Nasıl aktif edilir? İnternet kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte, kablosuz ağlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Evlerimizde, işyerlerimizde ve hatta kamusal alanlarda Wİ-Fİ ağlarına güvenerek internete bağlanıyoruz. Ancak bu bağlantıların güvenliği önemli bir konudur. Wi-Fi güvenliği, kişisel verilerimizin ve ağımızın güvenliğini sağlamak için alınması gereken önlemlerden biridir. Bu bağlamda, rastgele donanım adresleri özelliği Wi-Fi güvenliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Rastgele donanım adresleri özelliği, Wi-Fi cihazlarının kimliklerini gizlemek için kullanılan bir güvenlik önlemidir. Cihazların donanım adresleri, üretici tarafından atanan benzersiz kimlik numaralarıdır. Bu adresler, cihazların ağa bağlanırken tanınmasını sağlar. Ancak, sabit bir donanım adresine sahip olmak, kullanıcıların izlenmesine ve ağ trafiğinin takip edilmesine olanak tanır. İşte rastgele donanım adresleri özelliği devreye giriyor.

Rastgele donanım adresleri özelliği nedir? cihazların her bağlantıda farklı bir donanım adresi kullanmasını sağlar. Bu, cihazın gerçek kimliğini gizler ve izlenmesini zorlaştırır. Her bağlantıda farklı bir donanım adresi kullanıldığından, ağ trafiğinin izlenmesi veya kullanıcının konumunun belirlenmesi daha zor hale gelir. Bu da Wi-Fi ağını daha güvenli hale getirir. Microsoft yeni işletim sistemi Windows 11 ile bu özelliği kullanıcılara sunmaktadır. Varsayılan olarak kapalı gelen bu özelliği açmanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Programları Komut Satırı ile Güncelleme, Silme

Rastgele Donanım Adresleri Özelliğini Etkinleştirmek

 • Windows 11 işletim sistemin arama bölümüne gelelim ve buraya “ayarlar” yazalım ve arama sonucunda çıkan “ayarlar” seçeneğine tıklayalım.
 • Ekranın hemen solunda yer alan “ağ ve internet” seçeneğine tıklayalım.
 • Orta kısımda açılan seçeneklerden “Wİ-Fİ” yazısına tıklayalım.

 • Karşımıza gelen Wİ-Fİ seçeneklerinde bulunan “Rastgele donanım adresleri” seçeneğini aktif edelim.

Kablosuz ağ bağlantınız için, basit ama etkili güvenlik seçeneği aktif olmuştur. Bilgisayarınız, otomatik olarak her bağlantıda farklı MAC adresi üretecek, Her geçen gün artan dijital tehditlere karşı gizliliğiniz ve takibiniz zorlaşacaktır.

Rastgele Donanım Adresleri Özelliğini Videolu anlatım:

Yazıya Tepkin Ne Olur?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_
  Alkış!
 • 0
  sevmedim
  Sevmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  _a_k_n_
  Şaşkın!
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir