1. Ana Sayfa
 2. İnternet
Trendlerdeki Yazı

İstenmeyen Reklam SMS Mesajları ve Aramaları Engellemek

Şirketlerden, telefonunuza gelen reklam mesajları veya reklam aramalarını engellemeyi öğreneceksiniz.


+ - 0

Cep telefonuna gelen reklam mesajları ve istenmeyen reklam ürün aramaları nasıl engellenir? Kurumların reklam Spam SMS mesajları gereksiz yere telefonunuzu meşgul eder, mesaj havuzunuzu doldurur. Bunları takip etmek, silmek, can sıkıcı olmaktadır. Özellikle üye olduğunuz ticari siteler, e-ticaret siteleri, bankalar vs.. gibi kurumlardan gelmektedir. Telefonumuza gelen Reklam mesajları / aramaları engellemek için uygulamalar, hizmetler kullanılabilir. Bunlardan biriside e-devlet üzerinden kullanılan Ticaret bakanlığı tarafından oluşturulan “ileti yönetim sistemi” dir. Bu sistem sayesinde üyelik bilgilerinizin olduğu, bankalar, e-ticaret siteleri gibi kurumları tek bir sayfada hepsini göstermektedir. Ücretsiz olarak sunulan bu sistem sayesinde, kurumların hangisinden SMS mesaj alacağınızı yada arama yapma izni vereceğinizi bu ekranda kolayca düzenleyebilirsiniz. İster hepsini kapatabilir, isterseniz de reklam mesajları alacağını kurumları kendinizce düzenleyebilirsiniz. “İleti yönetim sistemi” e-devlet üzerinde sunulan ücretsiz bir hizmettir.

Reklam Mesajları Nasıl Kapatılır?

 • İlk önce e-devlet destekli ticaret bakanlığına bağlı olan https://iys.org.tr/ ileti yönetim sisteminize tarayıcınızdan giriş yapınız. Ekranın hemen sağ üst köşesinde yer alan “Vatandaş Girişi” yazısına tıklayın.
 • Karşınıza gelen yeni sayfada, sisteme iki türlü giriş yapma imkanımız var. İsterseniz e-Devlet hesabınızla, isterseniz cep numaranızı yazıp, onay kodu ile giriş saylayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, karşınıza gelen bireysel izinler sayfasında ticari elektronik ileti izni verdiğiniz servis sağlayıcıları çıkacaktır.

sms reklam engelle

 • Engellemek istediğiniz kurumun hemen karşısında yer alan “Mesaj İzni” ve “Arama İzni” seçeneklerini kapalı konuma getirip kaydet butonuna tıklamanız yeterlidir.

mesaj izni arama izni ret

İYS’nin verdiği bilgiye göre, Ret işleminden sonra 3 iş günü içersin de kurumun telefonunuza mesaj gönderimi ve arama hizmeti durdurulacaktır.

Android veya İphone telefonlarda, uygulama kullanarak da, spam mesajlar ve aramalara çözüm üretebilirsiniz. Tabi bu tarz uygulamaların üçüncü parti olduğunu ve herhangi bir resmi kuruma bağlı olmadığını, gizlilik seçeneklerini iyice araştırıp kullanmayı unutmayın.

tc kimlik kisitlamasi edevlet
Önerilen Yazı
e-Devlet TC Kimlik Numarası Kısıtlaması Nasıl Yapılır?

Android Telefon İstenmeyen Reklam Mesajlarını Engelleme

 • Telefonunuzda “Mesajlar” bölümünü açın,
 • İstenmeyen reklam mesajlarına, basılı tutun ve seçin,
 • Basılı tuttuğunuzda, ekran üstünde yada mesaj üstünde açılan menüden “Engelle”  yazısına dokunun.
 • Engelleme işleminden sonra, o numaradan SMS ve arama gelmeyecektir.

iPhone Telefon İstenmeyen Reklam Mesajlarını Engelleme

 • Telefonunuzdaki “Mesaj” uygulamasına gidin,
 • Gelen reklam mesajını açarak üstteki numaraya dokunun ve “Bilgi” seçeneğine dokunun,
 • Numaranın hemen yanında yer alan “>” simgesine dokunun ve detaylara gidin,
 • Açılan ekranda en alttaki “Bu Arayanı Engelle” seçeneğine dokunarak numarayı engelleyin.
 • Bu işlemlerle birlikte ilgili numara engellenecek ve o kaynaktan gönderilen mesajlar telefonunuza düşmeyecek.

Spam Reklam engelleme ve Spam aramları durdurmak için, bir uygulama yöntemi ile çözmek isterseniz tavsiye edeceğim Spam SMS / Arama engelleme uygulamaları;

 1. Android Uygulaması; Call Blocker – Block Callers
 2. iOS / iPhone Uygulaması; VeroSMS

** Bu uygulamalar, herhangi bir kuruma resmi kuruma bağlı değildir. Sorumluluk kullanıcıya aittir.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?