1. Ana Sayfa
  2. Program

SSD Disk’in, Kullanım Ömrünü Uzatma

SSD diskinizin kullanım ömrünün nasıl uzatıldığını ve SSD diskinizin performansını arttırmak için yapılması gereken optimizasyon ayarların ne olduğunu öğreneceksiniz.


+ - 0

SSD Disk Kullanım Ömrünü Uzatma ve Performans arttırmak. Yeni SSD diskler, yüksek okuma ve yazma hızlarından dolayı, bilgisayarlarımızda ciddi bir performans artışı sağlamaktadır. Normal bir kullanım için giriş seviyesinde bir SSD kullanmak bile bu farkı göstermektedir. Normal bir SSD yazma hızı ortalama 600 MB bulmaktadır. Daha multimedya kullanım için; örneğin oyun bilgisayarları, çizim grafik ve video işlemi türü bilgisayarlarında SSD M2 destekli anakart ve SSD diskler tercih edilmelidir. Bu cihazların yazma / okuma hızları ise ortalama bir model için 1500 MB ve üstü bulmaktadır. SSD diskler verileri yazdığı için, kendinden önceki sata disklere göre kullanım ömürleri daha kısa olabilmektedir. Bu oran normal bir kullanım için ortalama 5-6 yıl olurken, daha yoğun kullanım için daha az olmaktadır. Tabi ki bu oranlama, SSD diskin marka / modeline göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin Samsung model SSD diskler, resmi internet sitesinde ki okuma yazma oranları ve ömürleri ortalama olarak verilmiştir. İncelemek isterseniz BURAYI tıklayabilirsiniz. Örneğin; 750 EVO Samsun SSD disk 250 GB için, 35 TB veri yazma garantisi vermiştir. Bu yazma dolduğunda disk ömrünüz bitecektir. Tabi bu sizin kullanım sıklığınıza göre değişecektir. Örnekte ki gibi 35 TB veriyi 5-6 yılda da doldurabilirsiniz.

Peki SSD disklerin ömürlerini uzatmak için ne yapmak lazım. Windows 10 yada Windows 11 kurduğunuzda varsayılan olarak, bazı dosya yazma izinleri açık gelmektedir. Bu son kullanıcı bazında önemli işlemler değildir. Örneğin disk yüzeyinde ki log kayıtları gibi. Bu değerleri kapatarak, dosya üzerine yazılacak verileri azaltabilir ve disk ömrünü uzatabilir ve performans artışına katkıda bulunursunuz.

SSD Disk Ömrünü Uzatma / Performans Arttırma

Burada anlatılan işlemler, Windows 10 işletim sistemi üzerinden yapılmıştır. Windows 7 ve Windows 11 içinde aynı şekilde yapılmaktadır.

  • SSD Booster programını resmi internet sitesinden bilgisayarımıza indirelim. Kurulum gerektirmeyen programı, BU BAĞLATIDAN yükleyebilirsiniz.
  • Programı çalıştırdığınızda, Microsoft Defender uygulama uyarısı gelecek. Bu uyarıyı geçmek için, programın üzerine Mouse ile gelin ve sağ tuşa basarak “özellikler” yazısına tıklayın. Açılan ekrandan, “Engellemeyi Kaldır” seçeneğini işaretleyip, SSD Booster programını tekrar çalıştırın. Karşınıza aşağıdaki görsel gibi, optimizasyon ayarı gelecek. Burada ki On / Off seçenekleri sizin bilgisayar durumunuza göre farklılık gösterebilir. Bu normal bir durumdur.

ssd disk hizlandirma 1

Peki.. SSd diskimizi optimizasyon yapmak için ne yapmak lazım. Programın güzel tarafı da, kullanımı kolay olması. Yapmanız gereken;

  • Sizin ekranınızda gözüken, Kırmızı olan bütün kutucukları, Yeşil olarak yapmanız. Yani Kırmızı On yazan seçenekleri, Yeşil Off yazan seçeneklere çevirmeniz.

Disk yüzeyine daha az veri yazılacağı için, diskinizin ömrünü uzatmada kattı sağlamış olacaksınız. Ayrıca diz üstü bilgisayar kullanıyorsanız, uyku modunda bırakmamanızı tavsiye ederiz. Burada küçük bir not eklemek gerekirse, seçeneklerde bulunan “Search İndexing” seçeneği arama dizinleme seçeneğidir. Bilgisayarınızda çok dosya arıyorsanız, özellikle mail Outlook kullanıp eski mail arıyorsanız bu seçeneği kapatmayın. Bu seçenek tamamen sizin nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Disk Ömrü uzatma Videolu anlatım:

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?