1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

SSD Disk Sağlığını Görme Nasıl Yapılır?


+ - 0

SSD Disk Sağlığı Testi yapma ve kullanım ömrünü öğrenme. Düşük konfigürasyonda bile sağladığı hız, performans artışından dolayı, yeni üretim bilgisayarlar artık SSD disk ile sunulmaktadır. Özellikle yeni Bilgisayar almayı düşünürken mutlaka disk teknolojisinin SSD olmasına dikkat edin. Bilgisayarınıza takacağınız 240 GB SSD basit ucuz bir disk ile bilgisayarınızı seri bir kullanım sağlayabilirsiniz. Tabi ki SSD diklerinde kendi içinde versiyonları ve kaliteli modelleri bulunmaktadır. Multi medya, oyun kullanımı için SSD M2 ve üstü diskler tavsiye edilmektedir. Ancak 500 TL civarında alacağınız giriş seviyesinde bir disk ile, normal bir kullanım için düşük konfigürasyon bilgisayarınızda yüksek performans sağlayabilirsiniz. SSD disklerin, HDD disklere göre tek dezavantajı kullanım ömürleridir. Markası modeli ne olursa olsun, bir SSD disk’in şu kadar ömrü vardır demek yanlış olur. Bu tamamen sizin bilgisayar kullanım sıklığınıza ve özellikle, bilgisayarda ki veri yazma işlemiyle doğru orantılıdır. Örneğin, sürekli oyun oynuyor, çizim, tasarım gibi multimedya amaçlı kullanıyorsanız bu oran daha fazladır. Bu yüzden bu gibi kullanımlarda daha kaliteli SSD diskler tercih edilmelidir. Bilgisayarınızı sadece film/dizi, internet sörf amaçlı kullanıyorsanız, yazma verileri az olacağından dolayı disk ömrünüz daha yavaş azalacaktır. Bu yüzden SSD diskler, birden çok veriyi disk yüzeyine yazdığı için, kullanım sıklığınıza göre disk ömürleri azaltmaktadır. Ücretsiz programlar sayesinde, SSD diskinizin Ne Kadar? ömrü kaldığını öğrenebilir ve yeni bir disk için erken müdahale edebilirsiniz. Tabi ki birazcık da elektronik şansınız olması lazım. En iyisini alırsınız 2-3 ayda bozulabilir :) .

SSD Disk Kalan Ömrünü Görmek

Elbette disk sağlığı gösteren birden çok, ücretli ve ücretsiz programlar bulunmaktadır. Benim önerdiğim, Türkçe dil desteği de bulunan “Hwinfo” programıdır. Sizlerin de tecrübe ettiği alternatif programlar varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Hadi konumuza geçelim.

  • İlk önce ücretsiz olarak dağıtılan “Hwinfo” programını resmi internet sitesinden indirelim.Yükleme için BURAYI tıklayabilirsiniz. Karşınıza gelen indirme sayfasında, kurulum gerektirmeyen, Portable sürümünü Free Download tıklayıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • Masaüstüne çıkardığınız sıkıştırılmış dosyadan HWiNFO64.exe uygulamasına tıklayıp programı çalıştırınız. Programın sol menüsünde yer alan, “Disk Sürücüleri” bölümünü yanında ki artı(+) simgesine tıklayın. Açılan alt menüden, bilgisayara takılı olan SSD diskleri göreceksiniz. Diskinizi tıklayın. Orta menüde diskiniz ile ilgili bir çok sayısal verileri görebilirsiniz. Burada yazma sayıları, kullanım zamanı, okuma zamanları, disk sıcaklığı gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

ssd disk sagligi gorme

  • Disk sağlığını ilgilendiren bölüm “Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology (S.M.A.R.T.)” içeriğin hemen altında yer alan “Disk Kalan Ömrü” bölümüdür.
resim onizleme sorunu bilgisayar
Önerilen Yazı
Klasörde Fotoğraf Önizleme Görünmüyor Sorunu Çözümü

Örnek çalışmaya göre benim bilgisayarımızın disk oranı Yüzde 91. Bu değer oldukça iyi. Burada yüzde 80’den aşağı bir değer varsa, yeni bir disk alma zamanı gelmiş demektir. Diskiniz sizi ansızın yarı yolda bırakabilir.

Disk Sağlığı Görme Videolu Anlatım

 

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?