1. Anasayfa
 2. Mobil

Twitter İnternet Veri Kullanımını Azaltma Nasıl Yapılır?

Twitter kullanırken, mobil veri tasarrufu nasıl yapılır konusu anlatılmıştır.


0

Twitter, haberleri takip etmek, düşüncelerimizi paylaşmak ve diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunmak için popüler bir seçenek haline geldi. Ancak, mobil veri kullanımının hızla artmasıyla birlikte, bazen Twitter’ın yüksek veri tüketimi sürpriz bir şekilde faturalarımızda yüksek miktarda veri kullanımı olarak kendini gösterebilir. Neyse ki, Twitter’ın internet veri kullanımını azaltmak için veri tasarruf özelliği sunmaktadır. Bu yöntemler hem veri kullanımınızı düşürmeye yardımcı olacak hem de mobil veri paketinizi daha etkili bir şekilde kullanmanıza imkan tanıyacaktır. Twitter Veri Tasarruf Modu nedir? Twitter, kullanıcıların internet veri kullanımını azaltmalarına yardımcı olmak için “Veri Tasarruf Modu” adında bir özellik sunar. Veri Tasarruf Modu, Twitter uygulamasının, veri miktarını azaltarak daha az internet verisi tüketmesini sağlayan bir ayar seçeneğidir. Bu modu etkinleştirdiğinizde, Twitter uygulaması daha az veri indirir ve böylece internet veri kullanımınızı azaltır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Twitter Direkt Mesaj Okundu Bildirimi Nasıl Kapatılır?

Özellikle mobil veri paketlerinin sınırlı olduğu durumlarda kullanışlıdır. Seyahat halindeyseniz, düşük veri hızına sahip bir bağlantıya sahipseniz veya veri kullanımınızı kontrol etmek istiyorsanız, bu modu etkinleştirebilirsiniz. Veri Tasarruf Modu özelliğini kişiselleştirerek, Resimlerin otomatik yüklenmesini sınırlar. Video oynatmayı otomatik olarak duraklatır. siz oynatma tuşuna bastığınızda video oynatılacaktır. Animasyonlu GIF’leri otomatik olarak oynamaz ve otomatik yenileme aralığını artırmış olacaksınız.

Twitter Veri Tasarruf Modu Ayarı

Burada anlatılan işlemler, Android Twitter mobil uygulaması üzerinden yapılmıştır. Apple İOS telefonlar içinde aynı şekilde yapılmaktadır.

 • Twitter uygulamanızı açın ve ekranın sol üst köşesinde yer alan Profil resminize dokunun.
 • Açılan alt ekranda, “Ayarlar ve destek” yazısına sonrasında alt ekrandan “Ayarlar ve Gizlilik” yazısına dokunun.
 • Karşımıza gelen ayarlar sayfa içeriğinde bulunan “Erişilebilirlik, ekran ve Diller” seçeneğine dokunun.
 • Bu ekranda yer alan “Veri Kullanımı” seçeneğine dokunun.

 • Karşınıza Twitter’ın veri tasarrufu yapılandırma ekranı gelecek. Veri Tasarrufu seçeneğini aktif ettiğinizde, Twitter kendisi otomatik olarak Video ve Resim kalitelerini minimun düzeye inecek şekilde sınırlayacaktır. İster Wİ-Fİ den bağlı olun, isterseniz Mobil hattan bağlı olan, Twitter akışında karşınıza gelen, yük kaliteli resimler, video yayınları, gifleri, ancak siz dokunduğunuzda aktif olacaktır.

İsterseniz Veri “Veri Tasarrufu” bölümünü kapalı konuma getirerek, Resimler ve videolara göre bağlantı seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Örneğin; akış ekranında yüksek kaliteli resim yüklemelerini otomatik yüklenmesi için, “yalnızca Wİ-Fİ” seçeneğini seçebilirsiniz. Mobilden bağlıyken isteğe bağlı indirme seçeneği, Wİ-Fİ hat ile bağlıyken otomatik yüklenmiş olacaktır.

Aynı ayarları, akışta karşınıza çıkan videolar içinde geçerlidir. Örneğin; “Yüksek kaliteli video yüklemeleri” ve “Video otomatik oynatma” seçeneğini sadece Wİ-Fİ ile bağlıyken de seçebilirsiniz.

Twitter’ı mobil internet kullanırken veri tasarrufu yapmak için optimize etmek önemlidir. Veri Tasarrufu modunu etkinleştirerek otomatik oynatmayı kısıtlayabilir, yüksek kaliteli resimleri düşük çözünürlükle görüntüleyebilirsiniz. Böylece, mobil veri kullanımınızı azaltarak daha uzun süre internetin keyfini çıkarabilirsiniz. Twitter’ın sağladığı bu veri tasarrufu seçeneklerini kullanarak, mobil veri kullanımınızı daha etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

Twitter Veri Kullanımını Kısıtlama Videolu Anlatım:

Okumaya Devam Et
Yazıya Tepkin Ne Olur?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  sevmedim
  Sevmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  _a_k_n_
  Şaşkın!
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir