1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

USB Flash Belleğe Programsız Şifre Koymak

BitLocker Nedir? USB Bellek / Taşınabilir Disk Programsız Parola Koymak nasıl yapılır?


+ - 0

USB Flash Belleğe Programsız Nasıl Şifre Konulur? USB bellekler, bir dosyayı başka bir yere taşıma konusunda kolayımıza gelen taşınabilir disklerdir. Taşınabilir Flash belleğinizi kaybettiğinizde, veya birisinin eline geçtiğinde bilgisayara takıp içeriğine ulaşmamasını isteyebilirsiniz. Belleğinizde kişisel veya iş çalışmasıyla ilgili kimsenin görmemesi gereken önemli bilgiler taşıyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda güvenlik önlemi açısından en iyi çözüm USB belleğe şifre koymak olacaktır. Taşınabilir diskler için ücretli veya ücretsiz sunulan bellek şifre koyma programları mevcuttur. Ancak Microsoft’un Windows 7 den beri sunduğu BitLocker disk şifreleme özelliği sayesinde, para ödemeden ve başka programa da ihtiyaç duymadan, taşınabilir disklerinize şifre koyabilirsiniz.

BitLocker Nedir?

Microsoft’un Windows 7 sürümünden sonra kullanıcılarına sunduğu ve Windows 10 / 11 ile kullanım alanı iyice genişleyen, veri şifreleme ve koruma sistemidir. BitLocker sayesinde, harddisk, taşınabilir diskler (USB,Flash bellek vb.) kolayca şifrelenerek korunabilir. Sizin haricinizde başkaları, bilgisayar hafızanızda, taşınabilir diskinizde önemli verilerinize ulaşamazlar. Microsoft’un kullanıcılarına sunduğu ücretsiz bir veri şifreleme özelliğidir.

USB Bellek / Taşınabilir Disk Parola Koymak

  • Takılı olan USB belleğinizin üzerine Mouse ile gelip sağ tuşa basın. Açılan ekrandan, “BitLocker’i Aç” seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen yeni ekrandan, “Sürücünün kilidini açmak için bir parola kullan” seçeneğini aktif edin ve taşınabilir sürücünüz için parola oluşturun.

usb bellek parola olusturmak

  • Sonraki butonuna bastıktan sonra, karşınıza otomatik olarak üretilen kurtarma anahtarınız gelecektir. Bu anahtarı isterseniz TXT olarak bilgisayarınıza yükleyin, isterseniz yazıcınızdan çıktı olarak alın. Kurtarma anahtarınızı kaybetmeyin. Şifrenizi unuttuğunuzda, bu anahtarı kullanıp taşınabilir diskinize giriş yapabilirsiniz. Aksi halde belleğin içine ulaşamaz format atma zorunda kalır ve verilerinizi kayıp edersiniz..
  • Sonraki butonuna basıp devam ettiğimizde, karşımıza sürücümüzün ne kadarının şifreleneceği ekranı gelecektir. Burada “Yalnızca kullanılan disk alanını şifrele” seçeneğini işaretleyip devam ediyorsunuz.

fat 32 ntfs donusturme
Önerilen Yazı
FAT32 Dosya Sistemini NTFS’e Dönüştürme

surucunun ne kadari sifrelenecek
Karşımıza gelen diğer son ekran şifreleme modu. Bu ekranda ‘Uyumluluk modu (bu cihazda taşınabilen sürücüler için en iyisi)’ seçeneğini işaretleyip devam ediyorsunuz.
sifreleme modu

  • Son olarak “Şifrelemeyi başlat” butonuna tıklıyorsunuz ve taşınabilir diskiniz şifrelenmiş oluyor. Şifreleme işlemi disk boyutunuza göre birkaç saniye/dakika sürmektedir. USB belleğinizi çıkartıp tekrar taktığınızda,, belleğin üzerinde kilit simgesi göreceksiniz. Belleğe tıkladığınızda, oluşturduğunuz şifreyi yazmanızı isteyen ekran gelecektir. Belleğinizi hangi bilgisayara takarsanız takın, şifre isteyecektir.
  • Belleğe koyduğunuz şifreyi unutursanız, şifre ekranın hemen altında yer alan “Diğer seçenekler” yazısına tıklayın. Açılan alt ekrandan ilk başta oluşturduğunuz, “Kurtarma anahtarını girin” seçeneğine tıklayın. İlgili yere girip belleğinizi açabilirsiniz.

usb kurtarma anahtari

  • Taşınabilir diske koyduğunuz parolanızı tekrar değiştirmek isterseniz. Mouse ile USB belleğin üzerine gelip sağ tuşa basın ve açılan ekrandan, “BitLocker parolasını değiştir” yazısına tıklayın. Bu ekrandan parolanızı değiştirebilir, unuttuğunuz parolanızı sıfırlayabilirsiniz.
  • Taşınabilir USB şifrenizden oluşturduğunuz parolayı tamamen kaldırmak isterseniz, yine belleğin üstüne Mouse ile gelip sağ tuşa basın ve açılan ekrandan “BitLocker’i Yönet’ yazısına tıklayın. Karşınıza gelen yeni ekrandan, ‘BitLocker’i Kapat’ seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Artık USB belleğiniz şifresiz olarak açılacaktır.

bitlockeri kapat
Microsoft’un taşınabilir bellekler için sunmuş olduğu bu güzel güvenlik özelliğini kullanmanızı tavsiye ederiz.

USB Disk Şifreleme Videolu Anlatım:

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?