1. Anasayfa
 2. Program

Videodaki Sesi Nasıl Yazıya Dönüştürebilirim?

Videodaki sesi yazıya dönüştürme ve Youtube videosuna alt yazı ekleme nasıl yapılır? konusunu öğreneceksiniz.


0

Videoda ki sesi yazıya çevirmek ve Youtube alt yazı eklemek. Ücretsiz videodaki sesi yazıya çevirme programı. Bir videoda ki sesi dinleyerek, not alıp yazıya çevirmek oldukça zaman alan zahmetli bir iştir. Gelişen yazılım teknolojisiyle birlikte, videoda konuşulan sesi bir kaç dakikada metne çevirebilirsiniz. Diyelim ki.. Youtube içerik üreticisisiniz ve yayınladığınız videonun hem SEO açısından hem de farklı dillerde yayınlamak açısından senkronlu alt yazı eklemek istiyorsunuz, ücretsiz olarak dağıtılan pyTranscriber programı sayesinde, hem konuşulan sesi metne dönüştürebilir, hem de Youtube alt yazı eklemek için .SRT uzantılı alt yazı dosyası da yapabilirsiniz. Başka bir örnek ile anlatmak gerekirse; Akademik makale hazırlıyorsunuz, bir eğitim videosu izliyorsunuz ve not almanız gerekir. Dinlemek, not almak, ilgili yeri yakalamak zaman isteyen bir iş ve zaman kaybetmek istemiyorsunuz, burada anlatılan yöntem sayesinde, sesi metne dönüştürebilir, ve konunuzla ilgili yerleri daha hızlı not alabilirsiniz. Ücretli metne dönüştürme programları da olduğu gibi, bu blog yazısında bahsedeceğim ücretsiz program sayesinde, videodaki sesi yazıya çevirebilirsiniz.

Videodaki Sesi Yazıya Çevirme

Bu işlem ile Türkçe haricinde, yabancı dillerde yayınlanmış video konuşmalarını da çevirebilirsiniz.

 • İlk önce bilgisayarımıza, ücretsiz olarak dağıtılan, pyTranscriber programın son versiyonunu indirelim. Programı indirmek için resmi site linki BURAYI tıklayın. Bu yazı yayınlanırken, pyTranscriber programın en son sürümü V1.9’dü. Windows bölümünden, kurulum gerektirmeyen portable sürümünüzü indirmenizi tavsiye ederim. Flash bellek ile istediğiniz bilgisayara takıp tıkla-çalıştır mantığıyla kullanabilirsiniz.
 • Programımızı çalıştıralım ve uygulamanın hemen sol üst köşesinde yer alan, ‘Select File(s)’ yazısına tıklayalım.
 • Açılan Ekrandan, konuşmayı yazıya çevireceğiniz videomuzu ekliyoruz.

 • Audio Language bölümünden, videonuzun konuşma dili ne ise onu seçiyoruz. Yada video dilini hangi dile çevirmek istiyorsanız o dili de seçebilirsiniz.
 • Son olarak, Transcribe Audio / Generate Subtitles butonuna basıyoruz ve video uzunluğuna göre bir kaç dakika içinde #bilgisayar masa üstüne pyTranscriber isminde klasör olarak, hem TXT metin dosyasında video daki konuşmaları hem de .SRT uzantılı olarak, süreleriyle birlikte gösterilen alt yazı dosyasını ayrışmış bir şekilde göreceksiniz.

Son kontrol ile çevirinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim. Türkçe karakterlerde eksiklikler olabilir.

Youtube Video Senkronlu Alt Yazı Eklemek

Şimdi gelelim Youtube içerik üreticilerin işine çok yarayacak bölüme. pyTranscriber programı sayesinde, sesi yazıya dökmüştük, masaüstü üzerinde pyTranscriber klasörü içinde iki adet dosya göreceksiniz. Youtube alt yazı olarak kullanacağız dosya .SRT uzantılı dosyadır.

 • Alt yazı ekleyeceğiniz Youtube video studio ekranından açalım ve sol tarafta yer alan Youtube altyazılar menüsüne tıklayalım.
 • Videonun hemen yanında ki Ekle yazısına tıklayalım. Karşımıza alt yazı ekleme ekranı gelecektir.
 • Dosya yükle yazısına tıklayalım.

 • Karşımıza gelen, altyazı dosya türünü seçin bölümünden Zamanlama seçeneği seçili kalacak şekilde, devam butonuna basın.
 • pyTranscriber klasörü içinde ki .SRT uzantılı alt yazı dosyasını ekleyin.

Örnek görselde gözüktüğü gibi, altyazımız Youtube senkronlu, yani konuşma süreli ile eklenmiş oldu. Bu alt yazısını, yine aynı ekrandan dil ekle bölümünden farklı dillere otomatik çevir butonuna basarak birden çok dile otomatik yabancı dil yapabilirsiniz.

pyTranscriber programını kullanarak, yerli veya yabancı, eğitim videolarını, konuşmaları, belgesel içeriklerini, konu anlatımlarını kısaca bütün konuşma videolarının seslerini yazıya kolayca çevirebilirsiniz.

Videodaki Sesi yazıya Dönüştürme Videolu Anlatım

Yazıya Tepkin Ne Olur?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_
  Alkış!
 • 0
  sevmedim
  Sevmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  _a_k_n_
  Şaşkın!
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir