1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Windows 11 Görev Çubuğu Nasıl Özelleştirilir?


+ - 0

Windows 11 Görev Çubuğu Özelleştirme Ayarları nasıl yapılır? Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11, tamamen yenir bir başlat menüsü ile kullanıcılara sunuldu. Bilgisayar Microsoft kullanıcıların pek alışık olmadığı görev çubuğu, artık varsayılan olarak ortada gelmektedir. Alışkanlıklarınızda vazgeçemiyorsanız, görev çubuğun nasıl sola hizalanacağını bu içerikte öğrenebilirsiniz. Ayrıca; otomatik gizli olması, Renk Değiştirme gibi bir çok seçeneğin nasıl değiştirildiğini anlatacağız.

Görev Çubuğu Sola Hizalama / Otomatik Gizleme

Daha önceki Windows sürümlerinde kullandığınız gibi, sola hizalamak isterseniz yapmanız gereken işlemler;

  • Görev çubuğunun üstüne Mouse ile boş bir yere gelip sağ tuşa basın. Karşınıza gelen “Görev Çubuğu Ayarları” yazısına tıklayın. Şu yolu takip ederek te ulaşabilirsiniz; Başlangıç > Ayarlar > Kişiselleştirme
  • Sol tarafta yer alan “Kişiselleştirme” yazısına tıklayın. Orta sayfanın biraz aşağısına inin ve “Görev Çubuğu” yazısına tıklayın.

gorev cubugu kisilestirme

  • Karşınıza gelen yeni sayfadan “Görev çubuğu davranışları” yazısına tıklayın. Görev Çubuğu Hizalama bölümünde, “Sol” seçeneğini seçtiğinizde, sola hizalanacaktır.
  • Görev çubuğunu otomatik olarak gizleme yapmak isterseniz ve Mouse üzerine geldiğinizde otomatik olarak açılmasını isterseniz, aynı ekranda yer alan “Görev Çubuğunu Otomatik olarak Gizle” seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacaktır.

gorec cubugu hizalama yerdegistirme

Görev Çubuğunun Rengini Değiştirme

Rengini kendi isteğinize göre düzenlemek isterseniz;

  • Araç çubuğun üstüne Mouse ile gelip sağ tuşa basın ve çıkan “Görev Çubuğu ayarları” yazısına tıklayın. Aynı ekrana; Başlangıç > Ayarlar > Kişiselleştirme takip ederek te ulaşabilirsiniz.
  • Renkler menüsüne girin ve kendi zevkinize göre renk paleti oluşturun. Son işlem olarak,  Tema rengini Başlangıç’ta ve görev çubuğunda göster seçeneğini aktif edin. Bu, görev çubuğunuzun rengini genel tema rengiyle değiştirir.
arka planda youtube dinleme
Önerilen Yazı
Telefonda Arka Planda Youtube Kesintisiz Oynatma

Uygulamaların Sırasını Değiştirmek

Varsayılan uygulamaların yanı sıra en çok kullandıklarınızı da eklemek isterseniz, arama kutusuna uygulamanın adını yazın. Uygulamaya sağ tıklayın ve Görev çubuğuna sabitle’yi seçin. Otomatik olarak Alt kısımda ikonu göreceksiniz. Araç çubuğunda ki uygulama ikonların sırasını değiştirmek isterseniz, Mouse basılı tutarak, geçerli konumundan farklı bir konuma  sürüklemeniz yeterlidir.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?