1. Ana Sayfa
  2. Program

Winrar ile Dosya ve Klasör Şifre Koymak

Klasör veya Dosyalara Win-rar programı ile nasıl şifre koyarız.


+ - 0

Winrar programı ile dosya şifreleme nasıl yapılır? Bilgisayarımızda özel dosyalarınız varsa ve bilgisayarı birden çok kişi kullanıyorsa, özel dosyalarınızı, klasörlerinizi şifreleyip içeriğinin görünmemesinin önüne geçebilirsiniz. Klasör şifreleme için ücretli programların yanı sıra ücretsiz programlarda mevcut. Bunlardan biriside, bilgisayarımız için olmazsa olmaz uygulamalardan birisi olan Win-rar programıdır. Winrar programı; bilgisayarımızda ki rar uzantılı, sıkıştırılmış arşiv dosyalarını açmak için, veya özellikle mail üzerinden dosya gönderirken bir araya toplayıp sıkıştırıp göndermek için kullanılan bir programdır. Winrar’ın az bilinen özelliklerinden biriside; Klasör / Dosya şifreleme özelliğidir. Winrar ile nasıl şifreleme yapılır bakalım.

Winrar Dosya / Klasör Şifreleme

  • Bilgisayarınızda Winrar programı yüklü değilse, Resmi internet sitesinden ücretsiz olarak indirip bilgisayarınıza kurunuz. İndirme linki için BURAYI tıklayabilirsiniz.
  • Şifre koymak istediğiniz dosya veya klasörün üzerine, Mouse ile gelip sağ tuşa basın ve açılan ekrandan ‘Arşive Ekle’ yazısına tıklayın.
  • Karşınıza gelen yeni ekrandan, ‘Arşivleme sonrasında dosyaları sil’ seçeneğini işaretleyip, ‘Parolayı Ayarla’ yazısına tıklayın.

winrar klasor sifreleme

  • Karşınıza klasörünüz için şifre oluşturma ekranı gelecek. Güvenlik parolanızı oluşturduktan sonra, ‘Dosya adlarını şifrele’ seçeneğini seçerek tamam yazısına tıklıyoruz.

klasor sifreleme winrar

programsiz usb sifrelemek
Önerilen Yazı
USB Flash Belleğe Programsız Şifre Koymak

Klasörünüz şifrelenmiş olarak sıkıştırılmış dosya haline dönüşmüştür. Bu dosyaya tıkladığınızda parola sorma ekranı karşınıza gelecektir. İçinde Word, Excel gibi Office dosyalarınız varsa üstünde güncelleme yaparak, kapattığınızda otomatik olarak parola koruma aktif olacaktır. Özel dosya ve klasör şifreleme için, Win-rar programı, en hızlı ve ücretsiz kolay bir çözümdür.

Winrar Klasör Şifreleme Videolu Anlatım

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?