1. Anasayfa
 2. Microsoft Office

Office Word Belgesine Nasıl Şifre Koyulur?

Word dokümanı güvenliği için, parola koyma nasıl yapılır? konusu işlenmiştir.


0

Word dokümanına açılış şifresi koymak. İster kişisel çalışma olsun, isterseniz de iş hayatında olsun; Word çalışma dosyanızda, özel bilgiler, şirket finansal bilgileri, müşteri bilgileri gibi bir çok içerikler bulunur. Bu bilgileri kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek için belge güvenliği, son derece önemli bir konu olmaktadır. #Microsoft Word belgesine şifre koymak, belgeye yalnızca doğru şifreye sahip olanların erişebileceği anlamına gelir. Bu işlem, belgenin bilgisayarda veya bulutta depolandığı yerde korunmasını sağlar. Şifreleme işlemi, belgenin herhangi birinin açamayacağı hale gelmesini sağlar, bu nedenle belgenizdeki özel bilgilerin veya hassas verilerin güvende olduğundan emin olabilirsiniz. Word belgesinin açılışına parola koymak için, başka bir programa ihtiyaç yoktur. Microsoft Word’ün kendi sunduğu güvenlik seçeneği ile açılışına parola koyabiliriz.

Word Belgesi Parola Koyma

Burada anlatılan konu, Microsoft Word 2021 versiyonu üzerinden yapılmıştır. Aynı yöntem diğer, alt bölümler içinde geçerlidir.

 • Parola koymak istediğimiz Word çalışma dosyamızı açalım ve ekranın sol üst köşesinde yer alan “dosya” seçeneğine tıklayalım.
 • Açılan alt seçeneklerden, “Bilgi” seçeneğine tıklayalım.
 • Orta bölümde açılan seçeneklerden, Belgeyi koru bölümüne ve sonrasında, “Parola ile şifrele” seçeneğine tıklayalım.

 • Karşımıza parola oluşturma ekranı gelecektir. Buraya unutmamanız gereken parolanızı girip Tamam butonuna basarak çıkıyoruz. Her hangi bir unutma ve hatırlamamaya karşı, Parolanızın bir kopyasını başka bir yerde saklamanızı tavsiye ederim.

Word dokümanımızı kayıt edip çıktından sonra, tekrar açtığımızda, oluşturduğumuz şifreyi yazma ekranı gelecektir. Şifrenizi yazıp belge içeriğine ulaşabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Word Doküman İçinde ki Resimleri Toplu Dışarı Aktarma

Eğer, koyduğunuz Word parolanızı kaldırmak istiyorsanız, yukarıda ki aynı yolu takip ederek, “Parola ile şifrele” bölümüne tekrar gelin. Şifre ekranını silerek, yani boş bırakarak, tamam butonuna basın. Word parolanız kalkmış olacaktır.

Word belgesine şifre koymak, belgenizdeki hassas verileri korumak için son derece önemlidir. Bu işlem, belgenizdeki bilgilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesini engeller ve belgenizin güvende olduğundan emin olmanızı sağlar. Unutmayın, bu işlemi yaparken doğru şifreyi hatırladığınızdan emin olun, aksi halde Word içeriği ulaşmanız büyük sorun olacaktır.

Word Belgesine Şifre Koyma Videolu anlatım:

Yazıya Tepkin Ne Olur?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  sevmedim
  Sevmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  _a_k_n_
  Şaşkın!
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

Bültenimize Katılın!

Ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir