1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office

Word Dokümanında Boş Sayfaları Silmek

Word içeriğinde, boş sayfaları kaldırmak. Word belgesinde Boş sayfaları temizlemek.


+ - 0

Word Dokümanında Boş Sayfaları Silmek. Microsoft #Word içeriğinizde, boş paragraflar, el ile yerleştirilmiş sayfa sonları veya özel olarak biçimlendirilmiş bölüm sonları veya fazladan Enter tuşuna basılarak oluşturulan boş sayfalar olabilir. Fazladan oluşturulan boş içerikler sayısı fazla değilse, klavyeden silinebilir, ancak sonraki sayfa olarak eklenmiş boş içeriği klavyeden Delete yada Backspace tuşuna bassanızda silinmez. Bu yazı içeriğinde, sayfaları kaydırmadan, yapısını ve sıralamasını bozmadan, Sayfa sonu eklenen boş Word sayfasını ve Fazla boşluk Enter tuşu ile eklenen boş sayfaların nasıl temizleneceğini anlatacağız.

Word Boş Sayfaları Kaldırmak

İlk önce sayfa sonu olarak eklenmiş, boş sayfaların nasıl kaldırılacağına bakalım. Bu içerikler, Delete yada Backspace Tuşuna basarak silinmezler. Sonrasında, fazla boşluklarla kaydırma yapılarak eklenen boş silinmesine bakalım.

  • Word içeriğinde birden çok sayfa olabilir. Boş içeriklerini ya da silmek istediğimiz sayfaları daha iyi bir şekilde görüntülemek için, üst menüden “Görünüm” seçeneğine Tıklayın ve açılan alt menüden “Gezinti Bölgesi” seçeneğini işaretleyin.

gezinti bolgesi word

  • Hemen ekranın sol tarafında, gezinti bölümü açılacak ve içeriğinizdeki boş sayfaları daha iyi bir şekilde görüntülemiş olacaksınız. Word içeriğimizin sayfa özelliklerini görmek için, Word menüsünün giriş bölümünde yer alan “Gizli biçimlendirme” simgesine tıklayın. Böylece içeriğimizde ki sayfa yapısını gösterecektir. Eklenen sayfalarda ki boşlukları, bölüm sonu eklenen sayfaları kolay bir şekilde görebilirsiniz.

word bizimlendirme

  • Bölüm sonu (Sonraki Sayfa) olarak eklenmiş ve silinmeyen boş sayfayı silmek için, Mouse imlecini Bölüm sonu (Sonraki Sayfa) yazısının en başına getirin ve klavyenizden “Delete” tuşuna basın. Silmekte zorlandığınız, bölüm sonu boş sayfa olarak eklenmiş olan boş içerik silinecektir.

Şimdi gelelim, Enter fazla basılarak eklenen yani boşluklarla eklenmiş, bir sonra ki sayfaya kaymış boş sayfaya. Bu tarz eklenen boş sayfa normalde, Backspace tuşuna basılarak ta silinebilir, ancak bu tarz eklenmiş boş içerikler sayfa olarak çoksa ve herhangi bir kaydırma yapmakta istemiyorsanız, en sağlam yöntem gizli biçimlendirme simgesiyle tanımlayıp kaldırmak olacaktır.

  • Biçimlendirme simgesini işaretlediğimiz için, boş sayfa içeriğinde ters p işareti yani gizli biçimlendirme simgeleri gözükecektir. Boş sayfanızda ki bu simgelerin hepsini Mouse ile seçin ve klavyenizden “Delete” tuşuna basın, boşluklar silineceği için, içeriğiniz temizlenecektir.

İki türlü eklenen boş sayfanızı bu şekilde kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Boş sayfa temizleme işlemi bittikten sonra, geçici olarak aktif ettiğimiz gezinti sekmesini kapatmak isterseniz, Görünüm > Gezinti bölgesi bölümüne gelerek çentiği kaldırabilirsiniz.

Yine geçici olarak aktif ettiğimiz Biçimlendirme işaretini kapatmak içinse; Giriş > Biçimlendirme Simgesi tekrar tıklamanız yeterlidir. Yok ben yazıyı anlamadım, izlemem lazım diyorsanız Youtube Kanalımızda nasıl yapılır? videosu da mevcuttur.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?