1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office

Word ve Excel Çalışılan Son Dosyalar Özelliğini Kapatmak


+ - 0

Word ve Excel’de çalışılan son belgeler nasıl temizlenir? Microsoft Word veya Excel’de çalıştığınız son dosyalar, yeniden uygulamayı açtığınızda ana sayfada listelenmektedir. Bu özellik Office uygulamalarında varsayılan olarak açık gelmektedir. Amaç, çalıştığınız son dosyalara hızlı bir şekilde ulaşmak için sunulmuştur. Ancak bazı özel durumlarda, Office uygulamalarını birden fazla kişi kullanıyorsa ve son çalışılan dosyaların listelenmesini istemiyorsanız, bu özelliği tamamen kapatabilir veya  belirli son çalışılan dosyaları temizleyebilirsiniz.

Microsoft Office Son Çalışılan Dosyaları Kapatma

Yeni bir Word yada Excel çalışma dosyası açtığınızda, uygulamanın ana ekranında son çalıştığınız dosya içerikleri listelenmiş bir şekilde sizlere gözükmektedir. İsterseniz, kendi belirlediğiniz bir son çalışma belgesini de kaldırabilirsiniz. Bunun için; o belge isminin üzerine Mouse ile gelip sağ tuşa basın ve “Listeden kaldır” seçeneğine tıkladığınızda, sadece sizin belirledikleriniz silinir. Listeleme seçeneğini tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıda ki anlatılan seçeneği kapatabilirsiniz.

bos satir sutun
Önerilen Yazı
Excel Dosyasında Boş Satır ve Sütunları Silmek

Konu içeriği, Microsoft Office 2013 sürümü üzerinden yapılmıştır. Diğer Office sürümleri içinde aynı ekran kullanılmaktadır.

  • Son kullanılan dosyalar listeleme özelliğini kapatacağınız Office uygulamasını açın. Örneğin Word uygulaması. Word ekranın sol üst köşesinde yer alan “Dosya” yazısına tıklayın, aşağı doğru açılan yeni sayfada, “Seçenekler” yazısına tıklayın.
  • Karşınıza gelen seçenekler ekranında “Gelişmiş” yazısına tıklayın.

word excel son calismalari kapatma

  • Sağ ekranda açılan içeriklerden biraz aşağı inin ve Görüntüleme menüsü altında yer alan “Görüntülenecek En Son Belge Sayısı” bölümünde ki varsayılan rakamı silip buraya Sıfır(0) yazın ve Tamam basıp işlemi tamamlayın.

Artık Word içeriğinizde son çalışılan dosya isimleri uygulamanın ana ekranında gözükmeyecektir. Burada anlatılan işlemlerin aynısı Microsoft Excel içinde geçerlidir.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?