1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office

Word Varsayılan Yazı Tipi ve Boyutunu Ayarlamak


+ - 0

Word Varsayılan Yazı Tipi ve Boyutu nasıl ayarlanır? Microsoft Office’nin yazı yazma uygulaması olan Word, varsayılan olarak Calibri yazı fontunu kullanmaktadır. Word dosyasında işlem yaptığınızda, yazı fontunu değiştirmekten sıkıldıysanız, varsayılan olarak favori yazı stilini ayarlayabilir ve her yeni Office dosyası açılışında sürekli değiştirmek zorunda kalmazsınız. Başka bir eklentiye gerek kalmadan, yine Word dosyası üzerinden, en beğendiğiniz yazı tipini her zaman kullanmak için, bu yazı tipini, boyutunu, stilini varsayılan olarak nasıl ayarlayabileceğimizi, konu devamında bulabilirsiniz.

Varsayılan Yazı Fontu ve Boyutu Değiştirmek

Burada anlatılan işlem, Microsoft Office 2019 üzerinden yapılmıştır. aynı işlemler diğer Office sürümleri içinde geçerlidir.

  • Yeni bir boş Word dosyası açın veya mevcut çalışma dosyanızı da açabilirsiniz. Word ekranın üst menüsünde yer alan “Giriş” bölümünün hemen altında yer alan aşağı ok işaretine veya klavye kısayolu olarak CTRL+U tuşuna basarak ta yazı tipi düzenleme ekranına ulaşabilirsiniz.

word varsayilan yazi fontu

  • Karşınıza gelen yazı tipi ayarlarında; “Yazı Tipi” bölümünden varsayılan olarak kalacak olan beğendiğiniz yazı fontunu seçebilirsiniz.
  • Yine isteğe bağlı olarak, “Yazı tipi stili” ve “Boyut” bölümünde yazı punto büyüklüğünü de varsayılan olarak kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.
  • Seçim işlemleri bittikten sonra, ekranın hemen sol altında ki “Varsayılan olarak ayarla” seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza iki seçenek çıkmaktadır.
word excel dosya gecmisini kapatmak
Önerilen Yazı
Word ve Excel Çalışılan Son Dosyalar Özelliğini Kapatmak
  • “Yalnızca bu belge” seçerseniz; diyelim ki çok sayfalı bir office dokümanınız var ve bir tıkla, yazı fontunu, boyutunu toplu olarak değiştirmek isterseniz bu seçeneği işaretlemeniz yeterlidir.
  • Varsayılan olarak, yani yeni bir içerik açtığınızda ve hep sizin seçtiğiniz Word yazı stili  gelmesini istiyorsanız, “Normal .dotm şablonunu kullanan tüm belgeler” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?