1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office

Word ve Excel Dosyaları Otomatik Kurtarmayı Ayarlamak

Microsoft Office Otomatik Kurtarma Nedir? Word, Excel, PowerPoint Otomatik Kurtarma Nasıl Yapılır? konusunu öğreneceksiniz.


+ - 0

Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint dosyalarında otomatik dosya kurtarma nasıl ayarlanır? Günümüzde en önemli konulardan biriside veri içerikleri. Özellikle iş hayatında veya şahsi işlerimizde bu bilgileri saklamak, geriye ulaşmak, yedeklemek, veri kayıplarında önüne geçilmesi için önemli olmaya başlamıştır. Microsoft Office’in uygulamalarında yoğun bir şekilde kullanıyorsanız, Microsoft’un sunduğu kurtarma seçeneği ayarlarını incelemenizi ve kendi yapınıza göre ayarlamanızı tavsiye ederiz. Otomatik kurtarma nedir? Bu özellik sayesinde, Office dosyalarınızdan kaydedilmeden çıkılması durumda girdiğiniz yeni güncel içeriği kaybetmemeniz sağlanır.  Bu gibi durumlarda otomatik kaydedilen Office belgelerinden, dosyanıza ulaşabilir ve veri kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Office Otomatik Dosya Kurtarma Özelliği

Burada Anlatılan işlem Microsoft Excel üzerinden yapılmıştır. Microsoft Word ve PowerPoint dosya çalışmaları içinde aynı şekilde yapılmaktadır.

  • Boş bir Excel dokümanı yada mevcut içeriği dolu olan bir Excel belgesi açın. Ekranın sol üst köşesinde yer alan “Dosya” yazısına tıklayın ve açılan alt ekrandan “Seçenekler” yazısına tıklayın.
  • Karşınıza gelen “Office Seçenekler” ekranında yer alan “Kaydet” yazısına tıklayın.

excel otomatik kurtarma

  • Sayfanın Orta bölümünde açılan “Otomatik kurtarma bilgileri” seçeneğin seçili olmasına dikkat edin. Bu değer varsayılan olarak 10 dakika olarak gelmektedir. Bu değeri daha kısa tutmanızı tavsiye ederim. Örneğin 3 dakika. Office 3 dakikada bir çalıştığınız belgenin en son yedeğini arka planda almaktadır.
ayri word dosyalari birlestirme
Önerilen Yazı
Birden Fazla Word Belgesi Nasıl Birleştirilir?
  • Yine varsayılan otomatik kurtarma konumu, görsel de gözüktüğü şekildedir. Office otomatik kurtarılan dosyalara ulaşmak isterseniz, bu konumu kopyalayıp, bilgisayarın çalıştır bölümüne yapıştırıp Enter bastığınızda ilgili klasör içeriğini görüntüleyebilirsiniz.
  • İsterseniz burayı da değiştirebilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızın “D” diskine Office Kurtarılanlar isminde klasör oluşturup, bu yolu gösterebilirsiniz. Otomatik kurtarılan dosyalar, belirlediğiniz sürede bu klasörün içeriğine kayıt edilecektir.

Kayıt etmeden kapanmalarda, Office içeriğinizde sorun yaşamamak için Microsoft Office’nin bu güzel özelliğini incelemenizi tavsiye ederiz. Konunu Youtube anlatım linkini de ekliyorum.

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?