1. Ana Sayfa
 2. Wordpress

WordPress 6.0 Sürümü Yayınlandı


+ - 0

WordPress 6.0 Sürümü çıktı. Wordpress kendini geliştirmeye ve güvenlik alt yapısını güçlendirmeye devam ediyor. WordPress, çıkardığı 6.0 sürümüne, Grammy ödüllü caz müzisyeni Arturo O’Farrill ismini verdi. Wordpress Admin panelinize girdiğinizde 6.0 sürüm güncellemesini göreceksiniz. Güncelleme yapmadan önce, site yedeğinizi detaylı alıp güncelleme yaparak test etmenizi tavsiye ederiz.

WordPress 6.0 Gelen Yenilikler

Gelişmiş yazma deneyimi

 • Birden fazla blok arasında metin seçebilecek ve hepsini aynı anda düzenleyebileceksiniz.
 • Bağlantı menüsüne hızlı bir şekilde ulaşmak isterseniz iki açık köşeli parantez [[ yazabilirsiniz.
 • Bazı blokları bir türden diğerine dönüştürdüğünüzde, örneğin bir paragraf bloğundan bir kod bloğuna dönüştürdüğünüzde mevcut stilleri koruyun.
 • Özelleştirilmiş düğmeler oluşturduğunuzda yaptığınız yeni düğmeler stil özelleştirmelerini otomatik olarak korur.
 • Güncellenmiş ayarlar ve kontroller ve etiket bulutu için yeni bir anahat stili ile etiket bulutlarını ve sosyal simgeleri daha da çekici hale getirin.

Stil Değiştirme

Blok temaları artık birden çok stil varyasyonu içerme seçeneğine sahip. Bu, yeni stil sistemini daha da genişletir ve sitenizin görünümünü ve verdiği hissi tek bir tema içinde değiştirmek için kısayollar sağlar. Yazı tipi ağırlığı gibi mevcut ayarları ve varsayılan renk paleti gibi stil seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Sadece birkaç tıklamayla sitenizin görünümünü ve verdiği hissi değiştirin.

about 60 style switching

Daha Fazla Şablon Seçeneği

Wordpress 6.0, beş yeni şablon seçeneği içerir: yazar, tarih, kategoriler, etiket ve sınıflandırma. Bu ek şablonlar, içerik oluşturucular için daha fazla esneklik sağlar. Her birini zaten bildiğiniz araçlarla veya bu sürümdeki aşağıdaki yeni seçeneklerle özelleştirin.

about 60 templates

Öne çıkan resimler manşet bloğunda kullanabileceksiniz. Yeni öne çıkan görsel boyutlandırma kontrolleri, istediğiniz sonuçları almanızı kolaylaştırır.

about 60 sub feature 1

Bir şablonu düzenlerken, kökte veya bloklar arasında, hızlı ekleyici, daha hızlı çalışmanıza ve yeni düzen seçeneklerini keşfetmenize yardımcı olmak için modelleri ve şablon parçalarını gösterir.

about 60 sub feature 2

Sorgu bloğu, birden çok yazar üzerinde filtrelemeyi, özel sınıflandırmalar için desteği ve sonuç olmadığında neyin gösterileceğini özelleştirmeyi destekler.

about 60 sub feature 3

Daha İyi Liste Görünümü

Yeni tuş takımı kısayolları, liste görünümünden birden çok blok seçmenize, bunları toplu olarak değiştirmenize ve liste içinde sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Liste görünümü kolayca açılıp kapatılabilirsiniz; varsayılan olarak daraltılmış olarak gelir ve bir blok seçtiğinizde otomatik olarak geçerli seçime genişler.

about 60 list view

Blok Kilitleme Kontrolleri

Artık bloklarınızı kilitleyebilirsiniz. Bir bloğu taşıma, bir bloğu kaldırma veya her ikisini birden yapma seçeneğini devre dışı bırakmayı seçin. Bu, proje devir teslimini basitleştirir ve müşterilerinizin bu süreçte sitelerini yanlışlıkla bozma konusunda endişelenmeden yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını sağlar.

guvenlik ayarlari wordpress1
Önerilen Yazı
Wordpress Sitesi İçin Güvenlik Ayarları (6 Yöntem)

Ek tasarım araçları

 • Yeni renk paneli tasarımı yerden tasarruf sağlar, ancak yine de seçeneklerinizi bir bakışta gösterir.
 • Yeni kenarlık denetimleri, kenarlığınızı tam olarak istediğiniz gibi ayarlamanın daha basit bir yolunu sunar.
 • Renkleriniz için saydamlık düzeyleri daha da yaratıcı renk seçenekleri sunar.
 • Grup bloğundaki boşlukları, kenar boşluklarını, tipografiyi ve daha fazlasını bir blok koleksiyonunda aynı anda kontrol edin.
 • Daha fazla düzen esnekliği ile blok gruplarını konumlandırmak için yığın, satır ve grup varyasyonları arasında geçiş yapın.
 • Galeri bloğundaki boşluk desteği işlevini kullanarak tüm görüntüler arasına boşluk eklemekten aralığı tamamen kaldırmaya kadar farklı görünümler oluşturun.

Wordpress 6.0 Sürümü Videolu Tanıtım

Bu Yazı İçin Bir Yorumun Var mı?